Uczelnie i instytucje

Rzeszów/ Ceny akademików wzrosły, ale chętnych nie brakuje

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wszystkie miejsca w rzeszowskich akademikach są już zajęte. Obie państwowe uczelnie podniosły ceny, ale wobec sytuacji na rynku nieruchomości i tak są atrakcyjne - przekonuje rzecznik Politechniki Rzeszowskiej Damian Gębarowski.

Politechnika Rzeszowska ma sześć domów studenckich. Wszystkie znajdują się na terenie kampusu uczelni. Akademiki mają 1513 miejsc w 126 pokojach jednoosobowych, 386 dwuosobowych i 205 trzyosobowych.

Wszystkie są już zajęte, choć była podwyżka cen w wysokości 10-15 proc. w porównaniu do ubiegłego roku akademickiego. „Nominalnie nie są to jednak duże podwyżki, ponieważ koszty zakwaterowania w domach studenckich PRz były jednymi z najatrakcyjniejszych w kraju. I nawet po podwyżkach ceny są niższe niż koszty wynajęcia pokojów u prywatnych właścicieli mieszkań w Rzeszowie” – wyjaśnia rzecznik PRz.

W przypadku pokoi jednoosobowych ceny wahają się od 530 do 570 zł. W pokoju dwuosobowym za miejsce trzeba zapłacić co najmniej 500, a w pokoju trzyosobowym 450 – 480 zł. Wszystko zależy od standardu, można się też zdecydować na większy pokój do samodzielnego wykorzystania. Są też pokoje rodzinne.

W dwóch akademikach, które zostały wyremontowane w ubiegłym roku i dwa lata temu, studenci muszą dodatkowo zapłacić za zużycie mediów, czyli wodę, ogrzewanie, ścieki i prąd. „Te domy studenckie po generalnych modernizacjach stały się jednymi z najnowocześniejszymi w Polsce” – tłumaczy rzecznik PRz.

Uniwersytet Rzeszowski ma pięć domów studenckich przy ul. Cichej, Ćwiklińskiej i Siemieńskiego. Oferuje łącznie 1950 miejsc w pokojach jedno-, dwu- oraz trzyosobowych.

„Pokoje są z aneksami kuchennymi i łazienkami w segmentach lub wspólną kuchnią na każdym piętrze. We wszystkich pokojach jest internet” – poinformowała Joanna Wilk z biura prasowego URz.

W akademikach, którymi dysponuje uniwersytet, także były podwyżki. Ceny wrosły o 15 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Za miejsce w pokoju studenci płacą od 470 do 910 zł i wszystkie są zajęte. (PAP)

Agnieszka Lipska

al/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Drużyny PWr Aerospace i KN KoNaR. Źródło: Politechnika Wrocławska

    Sukces Politechniki Wrocławskiej w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych

  • Kraków, 13.02.2024. Robot marsjański zaprezentowany na konferencji prasowej w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Fot. PAP/Art Service

    Studenci AGH zwyciężyli zawody łazików marsjańskich w USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera