We Francji liczba urodzeń najniższa od zakończenia II wojny światowej

Adobe Stock
Adobe Stock

Liczba urodzeń we Francji jest najniższa od zakończenia drugiej wojny światowej. W 2022 r. na terytorium Francji urodziło się 726 tys. dzieci, czyli o 16 tys. mniej niż w 2021 r. – podał Narodowy instytut statystyczny (Insee).

W 2022 r. urodziło się 12,8 proc. mniej dzieci niż w 2010 r. i 20,8 proc. mniej niż w 1971 r., w którym odnotowano szczyt urodzeń, wynoszący 916 370 noworodków.

W latach 2021–2022 spadek współczynnika urodzeń był największy wśród kobiet w wieku 25–29 lat (2,7 proc. mniej urodzeń) i 30–34 lata (– 3,6 proc.), czyli w dwóch grupach wiekowych, w których występuje najwięcej urodzeń.

Według Insee tylko kobiety w wieku powyżej 40 lat mają więcej dzieci niż wcześniej (+ 3,3 proc.), co stanowi długoterminową tendencję. W ciągu ostatnich dziesięciu lat średni wiek matek w chwili urodzenia wzrósł z 30,2 do 31,2 lat.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera