Uczelnie i instytucje

Rektor UJ: to satysfakcjonujące, że przyjmujemy więcej studentów niż rok wcześniej

Kraków, 02.06.2022. Logo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auli Collegium Novum UJ w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 02.06.2022. Logo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auli Collegium Novum UJ w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

To dla nas zadziwiające, zachwycające, satysfakcjonujące, że – kiedy większość uczelni mówi o kłopotach z rekrutacją – my przyjmujemy więcej studentów, niż zakładaliśmy – powiedział w czwartek dziennikarzom rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.

W rekrutacji na rok akademicki 2023/24 UJ zanotował ponad 49 400 zgłoszeń, czyli o niemal 1600 zgłoszeń kandydatów więcej niż w roku minionym. Liczba osób wpisanych wyniosła nieco ponad 14 500 i jest to również wynik lepszy niż w minionym roku. Wśród kierunków najbardziej popularnych w tegorocznej rekrutacji znalazły się kierunki niemalże identyczne jak w rekrutacji na rok 2022/23 – na pierwszym miejscu pod względem ilości kandydatów oraz ilości kandydatów na jedno miejsce znalazła się psychologia prowadzona na Wydziale Filozoficznym (2204 kandydatów tj. 18,37 kandydata na jedno miejsce). Jeśli chodzi o lidera pod względem najwyższego wyniku ostatniej osoby zakwalifikowanej do przyjęcia, to została nim informatyka analityczna (wynik 98/100 pkt.) i jest to wynik wyższy niż w roku poprzednim.

"To dla nas zadziwiające, zachwycające, satysfakcjonujące, że – kiedy większość uczelni mówi o kłopotach z rekrutacją – my przyjmujemy więcej studentów, niż zakładaliśmy" – powiedział rektor UJ dziennikarzom.

Zaprosił na inaugurację 660. roku akademickiego, planowaną tradycyjnie na 1 października – w tym roku to najbliższa niedziela.

Uczelnia stara się o wpisanie pochodu inauguracyjnego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wnioski sprawdzone pod względem formalnym opiniuje Rada ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Złożyliśmy wszystkie dokumenty. Mam nadzieję, że do końca roku decyzja zostanie wydana" – powiedział rektor UJ. Podkreślił też: "Chcemy, by to dziedzictwo było nie tylko dziedzictwem uniwersytetu, ale i miasta". Zwrócił uwagę, że tradycją krakowskiego uniwersytetu fascynują się nawet stare europejskie uniwersytety.

1 października, zgodnie z tradycją, ulicami Krakowa przejdzie orszak profesorów. Jest to okazja, aby zobaczyć profesorów i władze Uniwersytetu Jagiellońskiego występujących w tradycyjnych ubiorach akademickich. Reprezentowany będzie każdy z 16 wydziałów UJ, a każdy z profesorów ubrany będzie w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.

Trasa przemarszu wiedzie z Collegium Maius do Auditorium Maximum. Pochód poprzedzi msza w kolegiacie św. Anny. Po pochodzie, w czasie uroczystości w auli Auditorium Maximum, odbędą się przemówienia z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Wykład inauguracyjny "Czy Arktyka się zazieleni?" wygłosi dr hab. Michał Węgrzyn.(PAP)

Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki D. Wieczorek z uczestnikami konkursu StRuNa 2024. Fot. mat. pars.

    Studenckie koła naukowe nagrodzone w 14. edycji konkursu StRuNa

  • 21.11.2024. Rektor Magdalena Stryja (C), przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Magdalena Antoniak (L) i zastępca przewodniczącej Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Artur Rybacki (P) podczas konferencji prasowej na terenie Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" w Warszawie, 21 bm. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z protestem części studentów byłego Collegium Humanum, którzy nie otrzymali dyplomów ukończenia studiów. PAP/Rafał Guz

    Rektor Uczelni Varsovia, która powstała po Collegium Humanum: uczelnia działa prawidłowo, przechodzi naprawę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera