Rozkodowano geny rzadkiego raka nerki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy poznali genetyczne podstawy wyjątkowo rzadkiego raka nerki. Wyniki wskazują, że powinny na niego działać istniejące leki.

Zespół z Royal Free Hospital (Wielka Brytania), na łamach magazynu „Nature Communications”, opisał genetyczne podłoże reninomy – nowotworu nerki, którego jak dotąd znanych jest tylko 100 przypadków.

To jedne z najrzadszych guzów, jakie spotyka się u ludzi.

Choć zwykle chorobę można wyleczyć z pomocą zabiegu chirurgicznego, może powodować poważne nadciśnienie, a także dawać przerzuty.

Zabieg nie jest jednak wykonalny u każdego pacjenta, a brakuje innych metod leczenia.

Jak donoszą badacze, za powstaniem tego rodzaju raka kryje się pewien, specyficzny błąd w genie znanym jako NOTCH1. Naukowcy zauważyli to po przebadaniu dwóch przypadków choroby – u młodego dorosłego i dziecka.

Wyniki mają niebagatelne znaczenie. Wskazują bowiem, że w terapii powinny działać istniejące już leki przeciwnowotworowe, które oddziałują właśnie na ten gen.

„Wiele nowotworów złośliwych zostało już zdekodowanych przy użyciu technologii genetycznych. Jednak nie jest to takie oczywiste w przypadku rzadkich nowotworów, zwłaszcza tych, które dotykają dzieci. Nasza praca ma na celu wypełnienie tej luki. To pierwszy raz, kiedy zidentyfikowaliśmy czynniki wywołujące reninomę i mamy nadzieję, że nasza praca będzie torować drogę do nowych terapii nowotworów dziecięcych” – mówi Taryn Treger z brytyjskiego Wellcome Sanger Institute.

„Rzadkie nowotwory nerek, znane jako reninomy, nie reagują na konwencjonalne terapie przeciwnowotworowe. Jedynym znanym obecnie leczeniem jest chirurgia. Nasze badanie pokazuje, że istnieje konkretny i dobrze zbadany gen, który jest odpowiedzialny za rozwój tego rzadkiego nowotworu. Jeśli użyjemy znanych już leków, które wpływają na ten gen, być może będziemy w stanie leczyć go bez konieczności stosowania inwazyjnych technik, takich jak operacja” – dodaje współautorka badania dr Tanzina Chowdhury.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera