Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
25.09.2023 aktualizacja 25.09.2023

Zmarł prof. Józef Szala - profesor nauk technicznych, b. rektor ATR w Bydgoszczy

Prof. Józef Szala; fot. Politechnika Bydgoska Prof. Józef Szala; fot. Politechnika Bydgoska

24 września w wieku 84 lat zmarł prof. Józefa Szala - profesor nauk technicznych, organizator życia akademickiego w Bydgoszczy, były rektor tamtejszej Akademii Techniczno-Rolniczej - poinformowała Politechnika Bydgoska.

"Społeczność akademicka Politechniki Bydgoskiej żegna byłego rektora" - napisali przedstawiciele uczelni w komunikacie.

"Byłeś dla wielu z nas wspaniałym, inspirującym mentorem, zaangażowanym wykładowcą, wybitnym naukowcem, życzliwym przyjacielem i po prostu dobrym człowiekiem. Praca z Tobą była dla nas zaszczytem" – wspominają pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (PBŚ).

Józef Szala urodził się 7 grudnia 1938 r. w Smolarach. W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Maszynowym Politechniki Gdańskiej w specjalności maszyny cieplne tłokowe. Pracę doktorską pt. „Zastosowanie wybranych metod aproksymacji losowych zmian naprężeń do wyznaczania trwałości zmęczeniowej” obronił w 1975 r. na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Poznańskiej, a dysertację habilitacyjną „Ocena trwałości zmęczeniowej elementów maszyn w warunkach obciążeń losowych i programowych” - w 1981 r. na Politechnice Warszawskiej. W 1987 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego.

Od 1966 r. jego zawodowa i naukowa kariera związana była z Akademią Techniczno-Rolniczą (ówczesna Wyższa Szkoła Inżynierska) na Wydziale Mechanicznym - podkreśliła Politechnika Bydgoska. W latach 1981-84 był prodziekanem ds. nauki Wydziału Mechanicznego. W roku 1990 objął stanowisko rektora Akademii Techniczno-Rolniczej i sprawował tę funkcję przez trzy lata. W okresie jego kadencji rektorskiej zrealizowana została inwestycja budowlana w kompleksie fordońskim - nazywana Halą Technologiczną.

Prof. Szala opublikował ponad 150 prac naukowych z zakresu konstrukcji maszyn, oceny trwałości oraz wytrzymałości materiałów, w tym siedem podręczników akademickich i dwie monografie książkowe. Jest autorem licznych patentów i opracowań projektowych. Aktywnie uczestniczył w pracach wielu organizacji i towarzystw naukowych. Był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Polskiego Komitetu European Structural Integrity Society przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Budowy Maszyn PAN oraz zarządu Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Współuczestniczył także w powołaniu i pracach Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych. W latach 2007-2012 był członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułu i Stopni Naukowych.

Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1986), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2004), Srebrną i Złotą Odznaką Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Złotą Odznaką Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej. Został także wyróżniony tytułami doktora honoris causa Politechniki Opolskiej (2014) oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy (2009). Tablica z Jego podpisem widnieje w Alei Bydgoskich Autografów.

Działalność naukowa prof. Szali obejmuje prace z zakresu budowy i eksploatacji maszyn - problematyki oceny trwałości i wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych poddanych działaniu obciążeń zmiennych w czasie. Stworzył szkołę naukową z zakresu zmęczeniowego pękania materiałów i konstrukcji.(PAP)

lt/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024