Rumunia/ W ciągu dwóch miesięcy 25-krotnie wzrosła liczba zakażeń Covid-19

Adobe Stock
Adobe Stock

W ciągu minionych dwóch miesięcy w Rumunii liczba tygodniowych potwierdzonych zakażeń Covid-19 wzrosła ponad 25-krotnie – informuje portal Digi24.ro, analizując dane ministerstwa zdrowia. Najnowsze statystyki mówią o ponad 11,2 tys. potwierdzonych przypadkach w ciągu tygodnia.

Wzrosła też liczba zgonów, spowodowanych przez Covid-19. O ile w lipcu w ciągu tygodnia potwierdzano 400-500 przypadków zakażenia i trzy przypadki śmiertelne, to w dniach 11-17 września nowych chorych było 11 226, a zmarło 18 osób.

Lekarze potwierdzają, że liczba chorych znacznie wzrosła, jednak nie widzą na razie powodu do zaniepokojenia, tłumacząc wzrost liczby infekcji porą roku i końcem wakacji – dzieci wróciły do szkół, ludzie więcej czasu spędzają razem w pomieszczeniach.

Taką opinię wyraziła w rozmowie z Digi24 doktor Sandra Alexiu, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych regionu Bukareszt-Ilfov i członkini Rumuńskiego Towarzystwa Mikrobiologii.

Według niej zarówno koronawirus, jak i ludzie „dostosowują się do współistnienia” i pomimo tego, że liczba zakażeń rośnie, w większości przypadków choroba nie przyjmuje poważnej postaci.

Zaznaczyła jednak, że konieczne jest zachowanie nawyków, do których nawoływano w czasie pandemii, takich jak częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń, noszenie maseczek. Osoby, które czują się chore, muszą ograniczać kontakty z innymi ludźmi. Dobrą formą ochrony są szczepienia.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego od początku pandemii do 17 września br. w Rumunii potwierdzono ponad 3,44 mln przypadków Covid-19. Zmarło 68 314 osób.

Z Bukaresztu Justyna Prus (PAP)

just/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera