Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
23.09.2023 aktualizacja 23.09.2023

Holandia/ Po 8 latach wraca stypendium podstawowe dla studentów, wynosi od 110 do 439 euro miesięcznie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Od piątku prawie pół miliona holenderskich studentów będzie otrzymywać podstawowe stypendia (basisbeurs), co będzie kosztować budżet państwa 130 mln euro każdego roku. Rząd, po ośmiu latach przerwy, przywrócił stypendia, które w 2015 r. zastąpił system niskooprocentowanych pożyczek.

Jak poinformował resort edukacji studenci mieszkający w domach rodzinnych otrzymają w piątek pierwszy przelew w wysokości 110,30 euro, natomiast studiujący, który wynajmują mieszkania otrzymają 439,20 euro. Basisbeurs będzie wypłacane miesięcznie.

„Jestem dumny i szczęśliwy” – przekazał mediom minister edukacji Robbert Dijkgraaf. Wyjaśnił, że w wypadku ukończenia studiów w ciągu dziesięciu lat stypendium będzie bezzwrotne. Studenci, którzy pobierali świadczenie, ale nie ukończyli w tym czasie nauki, będą musieli zwrócić stypendium.

Wcześniej obowiązywał system niskooprocentowany pożyczek, który był krytykowany ze względu na to, że studenci nadmiernie się zadłużali. Dlatego rząd premiera Marka Ruttego osiemnaście miesięcy temu podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu systemu stypendium podstawowego.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ adj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023