Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
14.09.2023 aktualizacja 14.09.2023

Wrocław/ W sobotę Miasteczko Naukowe na starcie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wykłady popularnonaukowe, warsztaty oraz zajęcia związane m.in. z promocją zdrowia i udzielaniem pierwszej pomocy – to niektóre elementy Miasteczka Naukowego, które w sobotę zainauguruje we Wrocławiu Dolnośląski Festiwal Nauki. Impreza potrwa do końca października.

Służby prasowe uczelni poinformowały, że w tym roku to Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest gospodarzem jednodniowego Miasteczka Naukowego, inaugurującego wrocławską edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Dlatego w sobotę 16 września w budynku Wydziału Farmaceutycznego UMW przy ul. Borowskiej 211, w godz. od 10 do 16, będzie można uczestniczyć w licznych wykładach popularnonaukowych, warsztatach i innych atrakcjach, m.in. związanych z promocją zdrowia i udzielaniem pierwszej pomocy. Wstęp do Miasteczka Naukowego jest bezpłatny, nie obowiązują także wcześniejsze zapisy. Honorowy patronat nad uroczystą inauguracją festiwalu objął rektor UMW prof. Piotr Ponikowski.

„W Naukowym Miasteczku nikt nie będzie się nudził, niezależnie od wieku. Będą strażacy, żołnierze i ratownicy, czyli wszystko to, co dzieci lubią najbardziej. Ponad połowę miasteczkowych wydarzeń przygotował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMW zaprasza na wioślarski wyścig, wyjaśniając dlaczego ergometr to przyjaciel w aktywnym spędzaniu czasu. Będzie się też można dowiedzieć np. na czym polega analiza składu ciała metodą bioimpedacji” - napisano w komunikacie uczelni.

Zaplanowane w programie „Stop the Bleed” – certyfikowane szkolenie z technik tamowania krwawień zagrażających życiu oraz pierwsza pomoc w sytuacjach krytycznych (np. akty terroru) to z kolei propozycje Centrum Symulacji Medycznej UMW. Dzięki naukowcom z Wydziału Farmaceutycznego każdy będzie mógł obejrzeć pod mikroskopem drobnoustroje i tropić toksyczne zagadki. To tylko kilka przykładów festiwalowej oferty medycznej uczelni na inaugurację DFN.

Miasteczko Naukowe rozpoczyna doroczną jesienną przygodę z nauką, którą organizatorzy zaplanowali na kilka tygodni. Wrocławska edycja festiwalu potrwa od 16 do 22 września, a edycja regionalna – od 26 września do 27 października. Wykładowcy, studenci i doktoranci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki przygotowali ponad 180 wydarzeń: wykładów, laboratoriów, warsztatów, pokazów i wystaw.

„Zaangażowanie naszych pracowników i studentów w organizację festiwalowych wydarzeń było w tym roku rekordowe. W żadnej z poprzednich edycji nie mieliśmy aż tylu propozycji i świetnych pomysłów. Cieszy też różnorodność tematyczna. Będzie naprawdę ciekawie, a wybór trudny” - powiedziała koordynator uczelniany DFN, dr hab. Maria Wesołowska.

Bogaty program przygotowali diagności laboratoryjni UMW. Co się bada w laboratorium medycznym, na czy polega obrazowanie molekularne, co pływa we krwi i po co, jak ciężką pracę wykonują nerki, jak się wykrywa substancje psychoaktywne – to tylko niektóre z tematów laboratoryjnych, jakie z pewnością zainteresują młodych i nieco starszych uczestników.

Jak podano, na festiwalu nie zabraknie atrakcji Muzeum Farmacji UMW. W jego programie aż kipi od ciekawostek związanych z dawną medycyną. Tym razem słuchacze poznają sekrety ziołolecznictwa oraz nadnaturalne moce grzybów w oparciu o ludowe bajki czy klasykę literatury dla dzieci, np. "Alicję w krainie czarów". Dowiedzą się też o składnikach leków sprzed wieków, takich jak np. róg jednorożca i krew smoka.

„Dolnośląski Festiwal Nauki to dla uczelni medycznej doskonała okazja do promocji zdrowia i właściwego stylu życia, które są ze sobą nierozłącznie związane. Przedstawiciele UMW wyjaśnią, dlaczego otyłość jest epidemią XXI wieku, jaki jest związek ze spożyciem cukru a chorobami cywilizacyjnymi, na czym polega dieta planetarna, jakie są konsekwencje palenia tytoniu i ogólnie jak być fit. Będzie można też odbyć wirtualną podróż przez ludzkie łożysko oraz wieczorną lekcję anatomii” - czytamy w komunikacie.

Dodatkowo w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, 22 września odbędzie się wrocławska edycja międzynarodowego konkursu Falling Walls Lab, adresowanego do młodych naukowców. Każdy z nich będzie miał trzy minuty, aby zaprezentować wyniki swoich prac. Zwycięzcy wezmą udział w finale, który odbędzie się w Berlinie.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024