Uczelnie i instytucje

Kraków/ Od 1 października nowe nazwy dla Uniwersytetu Pedagogicznego i Akademii Ignatianum

21.04.2021. Siedziba Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
21.04.2021. Siedziba Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Od 1 października dwie krakowskie uczelnie – Uniwersytet Pedagogiczny i Akademia Ignatianum będą miały nowe nazwy. Uniwersytet Pedagogiczny zacznie funkcjonować jako Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, a Akademia Ignatianum - jako Uniwersytet Ignatianum.

Uniwersytet Pedagogiczny zmienia nazwę na mocy ustawy podpisanej 5 września przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wolę zmiany nazwy, obowiązującej od 2008 r., Senat uczelni wyraził 24 kwietnia. Rozważano dwie propozycje: Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pierwsza propozycja miała większe poparcie przedstawicieli uczelni, jednak wzbudzała sprzeciw radnych Krakowa oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – ponieważ nawiązywałaby do historycznego UJ, pierwotnie funkcjonującego jako "Uniwersytet Studium Krakowskiego", potem jako "Akademia Krakowska".

Zmiana nazwy była przedmiotem prac Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sejmowej komisji. Ostatecznie Sejm 28 lipca br. przyjął ustawę wprowadzającą nazwę Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej.

Rektor uczelni prof. Piotr Borek wyraził zadowolenie ze zmiany. "Pedagogika nadal będzie w centrum naszych badań i będzie realizowana w misji uczelni, ale pamiętając o tradycji, nie możemy zapominać, że dziś aż 21 dyscyplin jest obecnych na naszym uniwersytecie i w nich z powodzeniem prowadzimy działania badawcze" – poinformował na stronie internetowej uniwersytetu.

Od października nazwę zmieni też Akademia Ignatianum, która stanie się uniwersytetem. Zmiana nazwy i statusu tej katolickiej uczelni, prowadzonej przez jezuitów, jest możliwa dzięki uzyskaniu lepszych wyników ewaluacji – oceny jakości działalności naukowej.

Zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym wyraz "uniwersytet" jest zastrzeżony dla uczelni, która uzyska kategorię naukową A+, A lub B+ w co najmniej sześciu dyscyplinach naukowych lub artystycznych. Na zwiększenie oceny wpływa też liczba i jakość publikacji naukowych.

"Zmiana była możliwa do realizacji dzięki uzyskaniu przez Akademię Ignatianum w Krakowie zwiększenia uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego, które aktualnie dotyczą sześciu dyscyplin naukowych w trzech dziedzinach nauk. Uzyskanie uprawnień w tak licznych dziedzinach nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania w rozwój Akademii całej Społeczności Ignatianum" – zakomunikował rektor dr hab. Tomasz Homa, prof. uczelni.

Zmiana nastąpi na mocy uchwały Senatu Akademii i dekretu przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego Arturo Sosy Abascala.

Akademia Ignatianum w Krakowie jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Działalność uczelni możliwa jest na podstawie "Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez te szkoły wyższe".

To jedna z blisko 200 uczelni jezuickich na świecie.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ sdd/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera