Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
11.09.2023 aktualizacja 11.09.2023

USA/ Wulkan Kilauea na Hawajach wybucha w tym roku po raz trzeci

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wulkan Kilauea na Wielkiej Wyspie na Hawajach zaczął wybuchać w niedzielne popołudnie, wypływy lawy obecnie ograniczają się do dna otaczającego krater, jak podała w niedzielę Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS).

Zdjęcia z kamery internetowej pokazują pęknięcia u podstawy krateru wulkanu, które generują strumienie lawy na powierzchni dna krateru.

Hawajska Agencja Zarządzania Kryzysowego napisała na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter, że erupcja „nie stwarza zagrożenia lawowego dla społeczności”, chociaż cząsteczki i gazy wulkaniczne mogą powodować problemy z oddychaniem u wrażliwych osób.

Według USGS erupcję poprzedził okres silnej aktywności sejsmicznej i „gwałtownego wypiętrzenia” szczytu. Agencja podniosła lotniczy kod koloru Kilauea z pomarańczowego na czerwony, oceniając erupcję i alert wulkanu na ostrzeżenie.

Kilauea, położona na zamkniętym obszarze Parku Narodowego Wulkanów Hawajów, jest jedną z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. W 2019 r. seria trzęsień ziemi i poważna erupcja w Kilauea doprowadziły do zniszczenia setek domów i firm.Wulkan wybuchł w styczniu i czerwcu tego roku. (PAP)

wr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023