Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez internet jest bardziej opłacalna i ma podobną skuteczność kliniczną w porównaniu ze standardową opieką – donoszą brytyjscy naukowcy na łamach „Nature Mental Health”. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 27 540 brytyjskich pacjentów.
Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane pacjentów NHS, aby ocenić ile kosztuje leczenie depresji i uogólnionych zaburzeń lękowych. Skonstruowali modele ekonomiczne, które uwzględniały szereg kosztów związanych z różnym stopniem ciężkości schorzeń. Autorzy badania odkryli, że jednym z głównych czynników generującym koszty jest czas liczony od skierowania do zakończenia leczenia.
Tymczasem terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez internet umożliwiła pacjentom szybsze rozpoczęcie leczenia. Pacjenci zdrowieli też szybciej. Autorzy badania wskazali jednak różnice w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Oszczędności w przypadku pacjentów cierpiących na depresję były większe niż w przypadku zmagających się z zaburzeniami lękowymi. Badacze wyjaśniają to zwiększonymi kosztami podstawowymi związanymi z tymi schorzeniami.
Naukowcy mówią wprost, że wyniki ich badań mogą pomóc w kształtowaniu polityki w zakresie usług zdrowia psychicznego i dostępu do opieki zdrowotnej. Zauważają jednak, że ich ustalenia opierają się wyłącznie na danych z Anglii i należy przeprowadzić więcej badań, aby lepiej zrozumieć opłacalność różnych usług.
Urszula Kaczorowska
uka/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.