Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
13.09.2023 aktualizacja 13.09.2023

Badanie: terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez internet jest bardziej opłacalna od standardowej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez internet jest bardziej opłacalna i ma podobną skuteczność kliniczną w porównaniu ze standardową opieką – donoszą brytyjscy naukowcy na łamach „Nature Mental Health”. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 27 540 brytyjskich pacjentów.

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane pacjentów NHS, aby ocenić ile kosztuje leczenie depresji i uogólnionych zaburzeń lękowych. Skonstruowali modele ekonomiczne, które uwzględniały szereg kosztów związanych z różnym stopniem ciężkości schorzeń. Autorzy badania odkryli, że jednym z głównych czynników generującym koszty jest czas liczony od skierowania do zakończenia leczenia.

Tymczasem terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez internet umożliwiła pacjentom szybsze rozpoczęcie leczenia. Pacjenci zdrowieli też szybciej. Autorzy badania wskazali jednak różnice w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Oszczędności w przypadku pacjentów cierpiących na depresję były większe niż w przypadku zmagających się z zaburzeniami lękowymi. Badacze wyjaśniają to zwiększonymi kosztami podstawowymi związanymi z tymi schorzeniami.

Naukowcy mówią wprost, że wyniki ich badań mogą pomóc w kształtowaniu polityki w zakresie usług zdrowia psychicznego i dostępu do opieki zdrowotnej. Zauważają jednak, że ich ustalenia opierają się wyłącznie na danych z Anglii i należy przeprowadzić więcej badań, aby lepiej zrozumieć opłacalność różnych usług.

Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023