Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
07.09.2023 aktualizacja 07.09.2023

Lublin/ Narodowe Czytanie na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Teren Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie to jedno z miejsc, w których w najbliższą sobotę odbędzie się Narodowe Czytanie powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele lubelskich uczelni.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędzie się w sobotę (9 września) w godzinach 11:00-14:00. Wydarzenie odbędzie się już po raz siódmy w Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS (ul. Willowa, Lublin). Tego dnia cała Polska czytać będzie powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - jeden z najważniejszych utworów podejmujących tematykę wybuchu powstania styczniowego - poinformowała uczelnia.

Wybrane fragmenty powieści czytać będą m.in.: prof. dr hab. Dorota Kołodyńska - prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS, dr hab. Arkadiusz Bereza, prorektor ds. ogólnych UMCS, dr inż. Marcin Jakimiak, zastępca kanclerza Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska, kierownik Katedry Edukacji Polonistycznej UMCS, dr hab. Ewa Głażewska - dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze UMCS, prof. dr hab. Robert Litwiński, kierownik Katedry Metodologii i Badań nad XX-XXI w. UMCS, prof. dr hab. Bożenna Czarnecka, emerytowany profesor Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, dr hab. n. farm. Maciej Strzemski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Elżbieta Małek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Paweł Łapiński, dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Krystyna Rudzka-Przychód i Anna Fic Lazor z Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Krystyna Szydłowska - artystka scen lubelskich, Grażyna Lutosławska z Radia Lublin.

W czytaniu wezmą też udział przedstawiciele różnych jednostek, m.in. Stacji Teatr w Konopnicy, szkół, ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej, Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica.

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu i do przyniesienia własnych egzemplarzy książki, na których będzie można otrzymać okolicznościowy stempel przygotowany z okazji Narodowego Czytania 2023.

W godzinach 10.30-12.30 wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS będzie bezpłatny na hasło „Narodowe Czytanie” (wejście od strony ulicy Willowej).

Nauka w Polsce

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024