Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
06.09.2023 aktualizacja 06.09.2023

Trwają zapisy na wieczorne spacery z nietoperzami w Poznaniu

Nietoperek, 09.01.2016. Liczenie nietoperzy w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w okolicach Nietoperka, (lm/mr) PAP/Lech Muszyński Nietoperek, 09.01.2016. Liczenie nietoperzy w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w okolicach Nietoperka, (lm/mr) PAP/Lech Muszyński

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" ogłasza terminy kolejnych wydarzeń, podczas których można będzie zobaczyć i usłyszeć latające tuż na głową nietoperze, a także dowiedzieć się więcej o tych skrytych ssakach. Spotkania odbywają się do połowy września w Poznaniu.

Choć Międzynarodowa Noc Nietoperzy już minęła, PTOP "Salamandra" proponuje siedem nowych terminów spotkań na żywo z nietoperzami. Odbędą się one w piątek 8 września, w sobotę 9 września - i w pięć kolejnych dni (od poniedziałku do piątku włącznie, 11-15.09).

"Nietoperze Fortów" to okazja, by przekonać się o powszechnej obecności nietoperzy wokół człowieka. Wydarzenie składa się z multimedialnej prezentacji na temat nietoperzy oraz spaceru, podczas którego uczestnicy podpatrzą te ssaki latające w Forcie III i nad terenami do niego przylegającymi w Nowym Zoo w Poznaniu. W obserwacjach pomagają detektory ultradźwięków przetwarzające sygnały echolokacyjne nietoperzy w taki sposób, że stają się słyszalne dla ludzi, a takze termowizor i latarki z czerwonym światłem. Dzięki temu nietoperze są dla ludzi widoczne i słyszalne, a ludzie nie przeszkadzają im w ich zwyczajnej aktywności.

"Nietoperze żyją obok nas. W Polsce na wolności można spotkać przedstawicieli aż 28 ich gatunków, a większość z nich mieszka co najmniej okresowo w budynkach, i to użytkowanych i zamieszkałych przez ludzi. Nocą latają i żerują także w centrach miast. Mimo to mało jest okazji, aby obserwować je w naturze. Dlatego większość ludzi wciąż się ich obawia. Niektóre zimą licznie hibernują w fortach. W tym czasie nie można ich tam jednak obserwować, żeby ich nie budzić. O tym, że w ogóle tam są, dowiedzieć się można tylko z tablic informacyjnych. Chcemy to zmienić. Poznańskie forty to jedna z najważniejszych krajowych ostoi nietoperzy oraz obszar Natura 2000 ustanowiony dla ochrony ich zimowisk. Jednak zwierzęta te nie tylko tu hibernują. Już teraz forty tętnią życiem. Nietoperze przylatują nocami do poziemnych pomieszczeń na tak zwane rojenie i gody" - informuje PTOP "Salamandra".

Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Nowego Zoo w Poznaniu przy ul. Krańcowej 81, w Forcie III i jego okolicach. Rozpoczęcie o godz. 19:30 (czas trwania ok. dwóch godzin). Podana godzina oznacza porę, do której należy stawić się przed bramą Zoo (przed kasami). Wchodzimy całą grupą. Po wejściu grupy do Zoo nie będzie możliwości, by do niej dołączyć. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przesłanie wypełnionego formularza nie jest równoznaczne ze skuteczną rezerwacją. O przyjęciu zgłoszenia lub o wyczerpaniu się miejsc organizatorzy będą informować e-mailowo.

Nauka w Polsce

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023