Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
04.09.2023 aktualizacja 04.09.2023

SARS-CoV-2 u jeleniowatych mutuje szybciej niż u ludzi

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ssaki z rodziny jeleniowatych mogą być rezerwuarem SARS-CoV-2. Co więcej, w organizmach tych zwierząt wirus mutuje 3 razy szybciej niż u ludzi – pokazali badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio.

W okresie od listopada 2021 r. do marca 2022 r. naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio pobrali 1522 wymazy z nosa od wolno żyjących jeleni wirginijskich w 83 z 88 hrabstw stanu. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications (http://dx.doi.org/10.1038/s41467-023-40706-y).

Ponad 10 proc. próbek potwierdziło obecność wirusa SARS-CoV-2, w 59 proc. badanych hrabstw wykryto przynajmniej jeden pozytywny przypadek. Analiza genomu wykazała, że w co najmniej 30 przypadkach wirus u jeleniowatych pochodził od człowieka – liczba ta zaskoczyła badaczy.

"Zazwyczaj mówimy o przenoszeniu międzygatunkowym jako o rzadkim zdarzeniu, ale nasza próba nie była duża, a jesteśmy w stanie udokumentować aż 30 przypadków przeniesienia wirusa. Wydaje się, że dość łatwo przenosi się on między ludźmi i zwierzętami" – powiedział Andrew Bowman, profesor medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie Stanowym Ohio i jeden z autorów badania.

"Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że ludzie mogą zarazić się nim od jelenia – co nie jest zbyt zaskakujące" – dodaje Bowman.

Ustalenia badaczy sugerują, że jeleń ten jest rezerwuarem SARS-CoV-2 i umożliwia ciągłą mutację, a krążenie wirusa wśród jeleni może prowadzić do jego rozprzestrzenienia się na inne zwierzęta, w tym zwierzęta gospodarskie.

Naukowcy udowodnili również, że problem zakażonych jeleni nie jest problemem jednie lokalnym. Co więcej, dotyczy nie tylko jeleni żyjących w otoczeniu miejskim, gdzie mają bliższy kontakt z ludźmi, ale także tych w wiejskich częściach stanu. Badanie poziomu przeciwciał pozwoliło ocenić, że ponad 23 proc. jeleni przebyło zakażenie.

Okazało się też, że wirus u jeleniowatych mutuję nawet 3 razy szybciej niż u ludzi.

Bowman zauważa, że około 70 proc. jeleni żyjących na wolności w Ohio nie zostało zarażonych ani narażonych na kontakt z wirusem. Jak dodaje, "jest to duża grupa nie uodpornionych zwierząt, przez które wirus może rozprzestrzeniać się w sposób niczym nieskrępowany".

"Obecność takiego zwierzęcego rezerwuaru sprawia, że powinniśmy mieć się na baczności" – powiedział Bowman. Ocenił, że taki rozwój wypadków może doprowadzić do przeniesienia wirusa na inne zwierzęta – dzikie lub gospodarskie. (PAP)

doc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023