Rozprzestrzenia się nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC rozprzestrzenia się na świecie i za kilka tygodni może być dominujący - ostrzega BBC News. Wykryto go już w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii oraz USA.

Nowy podwariant Covid-19 jest jedną z odmian Omikrona, który dominuje od dłuższego czasu i objawia się w postaci kolejnych podwariantów. Jednym z nich jest KP.3.1.1., który w wielu krajach występuje najczęściej. Podejrzewa się jednak, że za kilka tygodni lub miesięcy zostanie on zdominowany przez XEC.

„Nowy podwariant rozprzestrzenia się dość szybko i wygląda na potencjalnego kolejnego konkurenta w walce z dominującymi obecnie podwariantami KP.3.1.1., być może rywalizującymi z XEC” - twierdzi na platformie X Mike Honey z Melbourne w Australii, analityk danych dotyczących Covid-19.

Potwierdza to dyrektor Scripps Research Translation Institute prof. Eric Topol. „Obecnie XEC wydaje się być najbardziej prawdopodobnym następcą” - ostrzega na platformie X. W wypowiedzi dla „Los Angeles Times” przewiduje, że nowy podwariant zacznie dominować za kilka tygodni, najpóźniej kilka miesięcy.

XEC po raz pierwszy wykryto pod koniec czerwca w Maharasztra w Indiach. W tym samym miesiącu pojawił się też Europie - w Niemczech, a potem w Danii i Wielkiej Brytanii.

Na XEC nie są ukierunkowane wprowadzane obecnie w USA i Unii Europejskiej szczepionki przeciwko Covid-19. Zaprojektowano je do ochrony przed obecnie dominującymi podwariantami Omikrona, takimi jak JN.1 i jego odgałęzienia - KP.2, KP.3.3 oraz KP.3.1.1.

Dyrektor Instytutu Genetyki Uniwersytetu College London prof. Francois Balloux uspokaja w rozmowie z BBC News, że zaktualizowane szczepionki powinny dobrze chronić również przed wariantem XEC. Poza tym, w jego ocenie XEC zacznie dominować dopiero zimą. Mamy obecnie kolejną falę zakażeń Covid-19, której szczyt, jak się prognozuje, powinien przypaść w listopadzie.

„Szczepienia zapewniają najlepszą ochronę przed groźnymi zakażeniami, takimi jak Covid-19, dlatego zalecamy, by jesienią się zaszczepić” - przekonuje dr Gayatri Amirthalingam, dyrektor UK Health Security Agency. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NIDAL SALJIC  4.10.2024

    Chorwacja/ Ekspert: za skalę ostatnich powodzi odpowiadają wycinki lasów i betonizacja przestrzeni

  • 7.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

    Badania mikroRNA, ważne dla zrozumienia chorób, nagrodzone medycznym Noblem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera