NASK wydał publikację poświęconą sztucznej inteligencji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Państwowy Instytuty Badawczy NASK wydał ogólnodostępną i bezpłatną publikację poświęconą sztucznej inteligencji (AI, ang. artificial intelligence). Eksperci podjęli temat m.in. wykorzystywania AI przez cyberprzestępców, a także stosowania tej technologii w zwalczaniu zagrożeń.

Publikację pt. "Cyberbezpieczeństwo AI. AI w cyberbezpieczeństwie" przygotował Dział Strategii i Rozwoju Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni NASK przy współpracy autorów zewnętrznych.

"Sztuczna inteligencja nie stanowi już nowinki technicznej, o której rozmawia się wyłącznie w sferze science-fiction. Stosowana jest już nie tylko przez naukowców, ale coraz częściej przenika do naszego codziennego życia. Aby więc w sposób wiarygodny, pewny i godny zaufania można było ją wykorzystywać na szeroką skalę, niezbędna jest dyskusja o jej bezpieczeństwie" - podkreślił Zespół CyberPolicy.

NASK wyjaśnił, że publikacja podejmuje szeroko dyskutowany temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, która stała się fundamentem rewolucji technologicznej w wielu dziedzinach – medycynie, bankowości, transporcie, obronności, w sferze porządku publicznego czy egzekwowania prawa.

"Opracowanie, niezwykle aktualne i wręcz niezbędne w dyskursie na temat AI, ujmuje wielostronnie problem cyberbezpieczeństwa AI oraz zastosowania tej technologii w zwalczaniu zagrożeń. Artykuły dotyczą zarówno aspektów technicznych, jak też analiz z obszaru cyberpolicy (cyberpolityki - PAP)" - podał NASK.

W publikacji ekspertów można przeczytać m.in. o wrogim wykorzystaniu danych treningowych lub trenowanych modeli, atakach na algorytmy uczenia maszynowego, technicznej weryfikacji wiarygodności systemów, cyberbezpieczeństwie medycznej AI, wykorzystaniu przez cyberprzestępców sztucznej inteligencji (w tym technologii deepfake) w atakach na klientów rynku finansowego, zasadach odpowiedzialnego wykorzystania AI przez NATO, polityce UE wobec AI, opracowywanego unijnego prawa w postaci AI Act, a także trudnościach regulatorów w nadążaniu za rozwojem AI i kłopotach w stworzeniu jednolitej definicji sztucznej inteligencji.

Publikacja jest bezpłatna. Każdy może ją pobrać w formacie PDF pod linkiem. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Politechnika Warszawska

    Sztuczna inteligencja wesprze lekarzy w badaniach płuc

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: roboty trzeba nauczyć zasad fizyki rządzących światem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera