Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
01.09.2023 aktualizacja 01.09.2023

Krótsze zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym wpłyną na pochłanianie dwutlenku węgla

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Z powodu zmian klimatu zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym trwają coraz krócej. Naukowcy przewidują, że w efekcie zmniejszy się skala pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla przez oceany. Zakłócony zostanie też łańcuch pokarmowy Antarktyki.

Najnowsze wyniki badania zostały opublikowane w „Nature Climate Change”.

Naukowcy z Southern Ocean Carbon & Climate Observatory w RPA przeanalizowali dane satelitarne z 25 lat (1998–2022), dotyczące zakwitu fitoplanktonu na Oceanie Południowym. Doszli do wniosku, że w skali dekady termin zakwitu fitoplanktonu przesunął się nawet o 50 dni (wcześniej prognozowano, że może to być 10 dni). Proces ten trwa też krócej.

Biorąc pod uwagę, że Ocean Południowy otaczający Antarktydę odgrywa ogromną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu, te ustalenia są niezwykle istotne - podkreślają autorzy analiz.

Ocean Południowy pochłania średnio połowę całości dwutlenku węgla, absorbowanego przez wszystkie oceany. Naukowcy oczekują, że te krótsze zakwity zmniejszą ilość węgla magazynowanego w Oceanie Południowym.

Wyjątkiem są regiony Oceanu Południowego, na których utrzymuje się lód, ale z upływem czasu jest go mniej, ma mniejszy zasięg i mniejszą koncentrację. Zakwity rozpoczynają się tam stosunkowo wcześnie i trwają dłużej.

Naukowcy zauważają, że zmiany w czasie i zasięgach zakwitów fitoplanktonu wpłyną nie tylko na pochłanianie dwutlenku węgla, a także na sieci troficzne – czyli zależności pokarmowe między organizmami. Przewidują oni, że zakłócony zostanie łańcuch pokarmowy Antarktyki, gdyż część organizmów będzie się zmagała z brakiem pożywienia. Zmianie mogą ulec wskaźniki przeżywalności większych gatunków morskich, w tym fok, ptaków morskich i humbaków. Wpłynie to więc znacząco na sukces reprodukcyjny wszystkich organizmów. (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023