Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
27.08.2023 aktualizacja 27.08.2023

USA/ Z Florydy wystartowała kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Adobe Stock Adobe Stock

Z Centrum Kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie w USA wystartowała w sobotę kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS); przedsięwzięcie o nazwie Crew-7 to wspólna inicjatywa NASA i firmy SpaceX, założonej przez miliardera Elona Muska - powiadomiła agencja AP.

W składzie załogi Crew-7 znalazło się czworo astronautów: reprezentująca NASA Amerykanka Jasmin Moghbeli, Duńczyk Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japończyk Satoshi Furukawa i Rosjanin Konstantin Borisow. Misja powinna dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w niedzielę, a jej celem jest rotacja czterech uczestników poprzedniego takiego przedsięwzięcia, którzy przebywają na ISS od marca.

Start misji został opóźniony o jeden dzień ze względu na dodatkowe przeglądy danych systemu podtrzymywania życia w kapsule - poinformowała AP.

Jak dodano, na uwagę zasługują zupełnie odmienne doświadczenia życiowe członków załogi Crew-7. Rodzice Moghbeli uciekli z Iranu podczas rewolucji islamskiej w tym kraju w 1979 roku. Astronautka służyła wcześniej w amerykańskich siłach piechoty morskiej i walczyła m.in. w Afganistanie, gdzie pilotowała śmigłowce szturmowe. Mogensen pracował na platformach wiertniczych u wybrzeży Afryki Zachodniej, Furukawa był przez 10 lat chirurgiem, natomiast Borisow prowadzi szkołę nurkowania i jest w tym sporcie sędzią.

Crew-7 to siódma załogowa misja SpaceX, której celem jest rotacja personelu ISS. Pierwsi astronauci zostali wysłani przez SpaceX na orbitę w maju 2020 roku.

ISS działa od ponad 20 lat i jest obsługiwana przez konsorcjum, w skład którego wchodzą USA, Rosja, Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich. (PAP)

szm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023