Uczelnie i instytucje

Od 1 września Uniwersytet Bielsko-Bialski zamiast akademii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od 1 września dotychczasowa Akademia Techniczno-Humanistyczna, największa publiczna uczelnia w Bielsku-Białej, będzie nosiła nazwę Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – zakomunikował w środę rzecznik placówki Robert Pysz.

"22 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy naszej Akademii na Uniwersytet Bielsko-Bialski" – oznajmił Pysz.

Prof. ATH Jacek Nowakowski, rektor uczelni, podał, że w roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski będzie prowadził kształcenie na 24 kierunkach studiów, a badania naukowe będą realizowane w dziesięciu dyscyplinach naukowych w ramach czterech dziedzin nauki.

Bielska uczelnia powstała w 1969 roku. Wówczas otwarto w mieście filię Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Kształcono tu inżynierów.

W 2001 roku nastąpiło przekształcenie filii w samodzielną uczelnię – Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. "Kontynuując tradycje kształcenia technicznego, rozszerzono ofertę dydaktyczną o nauki społeczne i humanistyczne. Nowa uczelnia bardzo dobrze odpowiadała na potrzeby rozwijającego się miasta oraz zmian społeczno-gospodarczych w Polsce. Z upływem kolejnych lat Akademia rozpoczęła także kształcenie przyszłych pracowników służby zdrowia" – przypomniał prof. Nowakowski.

ATH jest jedyną publiczną uczelnia w Bielsku-Białej. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Leszek Szymański

    Gzik: atrakcyjne dla nauki będą zdrowie, odnawialne źródła energii i obronność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera