Nauka dla Społeczeństwa

08.12.2023
PL EN
24.08.2023 aktualizacja 24.08.2023

Od 1 września Uniwersytet Bielsko-Bialski zamiast akademii

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Od 1 września dotychczasowa Akademia Techniczno-Humanistyczna, największa publiczna uczelnia w Bielsku-Białej, będzie nosiła nazwę Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – zakomunikował w środę rzecznik placówki Robert Pysz.

"22 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy naszej Akademii na Uniwersytet Bielsko-Bialski" – oznajmił Pysz.

Prof. ATH Jacek Nowakowski, rektor uczelni, podał, że w roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski będzie prowadził kształcenie na 24 kierunkach studiów, a badania naukowe będą realizowane w dziesięciu dyscyplinach naukowych w ramach czterech dziedzin nauki.

Bielska uczelnia powstała w 1969 roku. Wówczas otwarto w mieście filię Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Kształcono tu inżynierów.

W 2001 roku nastąpiło przekształcenie filii w samodzielną uczelnię – Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. "Kontynuując tradycje kształcenia technicznego, rozszerzono ofertę dydaktyczną o nauki społeczne i humanistyczne. Nowa uczelnia bardzo dobrze odpowiadała na potrzeby rozwijającego się miasta oraz zmian społeczno-gospodarczych w Polsce. Z upływem kolejnych lat Akademia rozpoczęła także kształcenie przyszłych pracowników służby zdrowia" – przypomniał prof. Nowakowski.

ATH jest jedyną publiczną uczelnia w Bielsku-Białej. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023