Z czego zbudować reaktor termojądrowy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nad obróbką stali do reaktorów termojądrowych pracują naukowcy z PW. Fuzja jądrowa jest nadzieją na bezpieczne, czyste źródła energii - przypomina uczelnia.

"Badania związane z syntezą termojądrową koncentrują się na opracowaniu materiałów konstrukcyjnych elementów pierwszej ściany przyszłych reaktorów termojądrowych" – mówi dr inż. Barbara Wieluńska-Kuś z Wydziału Inżynierii Materiałowej cytowana na stronie uczelni.

JAK GORĄCO JEST W REAKTORZE

W przyszłym reaktorze termojądrowym stal będzie musiała wytrzymywać bardzo wysokie temperatury, w dużych przedziałach wartości. Dlatego naukowcy szukają najlepszego sposobu na obróbkę cieplno-mechaniczną takiej stali, która już teraz sprawdza sie w najtrudniejszych warunkach.

Badaczka wskazuje na tzw. stale ferrytyczno-martenzytyczne zredukowanej aktywacji (RAFM).

"Już teraz wykazują dobre właściwości eksploatacyjne w przedziale temperaturowym 350-550 st. C. Jednak w przyszłym reaktorze termojądrowym stale RAFM będą musiały wytrzymywać temperatury wyższe niż 550 st. C" – mówi dr inż. Wieluńska-Kuś.

Naukowcy z PW wybiorą najbardziej obiecującą spośród różnych rodzajów obróbki cieplno-mechanicznej. Mikroskopem elektronowym zbadają mikrostrukturę stali i sprawdzą, jak zmiany w mikrostrukturze wpływają na jej właściwości mechaniczne.

JAKIE REAKCJE ZACHODZĄ W REAKTORZE JĄDROWYM

"W przyszłym reaktorze termojądrowym izotopy wodoru będą wchodzić w reakcję jądrową, wytwarzając w ten sposób duże ilości energii, które zostaną przekształcone w energię elektryczną. Wodór jest zatem paliwem do reakcji i nie powinien być tracony w ścianie" – podkreśla dr inż. Barbara Wieluńska-Kuś.

Dodaje, że w materiałach stosowanych w reaktorze termojądrowym ta retencja wodoru powinna być niewielka. Dlatego ważne jest, aby zbadać stal RAFM po różnych obróbkach cieplno-mechanicznych również pod kątem retencji wodoru.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Paliwo z dwutlenku węgla

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczym w Poznaniu

    Badaczka: może to owady uratują nas przed zwałami plastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera