Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
18.08.2023 aktualizacja 18.08.2023

Wałbrzych/ Ruszyła rekrutacja na kierunek lekarski w nowej filii Uniwersytetu Medycznego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otwiera filię w Wałbrzychu. Od października br. będą się tam kształcić się przyszli lekarze. Ruszyła rekrutacja w systemie elektronicznym. Na Wydział Lekarski ma tam zostać przyjętych 50 studentów.

Służby prasowe uczelni poinformowały w czwartek w komunikacie, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, pierwszy w Polsce, otrzymał zgodę ministra edukacji i nauki na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim w ramach własnej filii.

"Zwiększenie liczby przyszłych lekarzy to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji i Nauki ze względu na szczególne znaczenie dostępności i jakości ochrony zdrowia dla polskiego społeczeństwa. Poza zapotrzebowaniem na wykwalifikowany personel medyczny, argumentem za wsparciem działań uniwersytetu jest przeprowadzona niedawno ewaluacja. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uzyskał kategorię A w trzech dyscyplinach naukowych: nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu" – powiedział cytowany w komunikacie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek.

Jego zdaniem potwierdza to, że uczelnia ma ogromny potencjał pozwalający na rozszerzenie kształcenia na kierunku lekarskim i daje gwarancję, że również w filii uczelni zajęcia będą prowadzone na wysokim poziomie.

"Kluczowym elementem w kształceniu lekarzy są zajęcia praktyczne. W przypadku filii w Wałbrzychu dostęp do placówek medycznych nie będzie stanowił problemu. Studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach pod okiem lekarzy m.in. w szpitalach w Wałbrzychu i Świdnicy. Co ważne, projekt jest wspierany przez wałbrzyską uczelnię, Akademię Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Dzięki temu filia będzie miała dostęp do budowanego przez Akademię Centrum Symulacji Medycznych" – napisano w komunikacie.

"Dla Wałbrzycha to priorytetowy program, dlatego pozytywnym sygnałem jest także deklaracja wsparcia ze strony przedstawicieli lokalnych samorządów" – dodał Murdzek.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski przypomniał, że w Polsce brakuje 50 tys. lekarzy, dlatego receptą na niedobór jest kształcenie.

"Warunek jest jeden: ilość nie może przesłonić jakości. Lekarze muszą być dobrze kształceni przez mającą doświadczenie kadrę, która zagwarantuje nabywanie wysokich kompetencji i wesprze we wszechstronnym rozwoju studentów tych wyjątkowo wymagających studiów. To bardzo specyficzne, wynikające z rygorystycznych standardów kształcenie, gdzie doświadczenie jest kluczowe, dlatego Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu proponuje tworzenie filii uczelni medycznych jako optymalne rozwiązanie tego problemu" – powiedział prof. Ponikowski.

Rektor podkreślił również, że o randze społecznej projektu świadczy wsparcie otrzymane z wielu stron: od wiceministra Wojciecha Murdzka z Ministerstwa Edukacji i Nauki i wiceministra Piotra Brombera z Ministerstwa Zdrowia poczynając, przez władze samorządowe i rektora Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, po kluczowych dla kształcenia partnerów, jakimi są dyrektorzy miejscowych szpitali.

Jak podkreślono w komunikacie, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych prof. Marcin Gruchała ocenił, że "tworzenie filii akademickich uczelni medycznych, czyli to, co robi m.in. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest optymalnym sposobem na zwiększanie liczby studentów kierunków medycznych przy zachowaniu jednocześnie jakości kształcenia, która jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków".

Wrocławska uczelnia medyczna otrzymała pozytywną opinię ministra zdrowia, Polskiej Komisji Akredytacyjnej i na koniec pozwolenie ministra edukacji i nauki na utworzenie kierunku lekarskiego poza siedzibą. W filii UMW w Wałbrzychu w październiku tego roku i w każdym kolejnym naukę rozpocznie 50 studentów. Adepci medycyny będą kształcić się przede wszystkim w murach Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, a lokalne zaplecze kliniczne tworzyć będą przede wszystkim Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego i Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024