Włochy/Raport: średnio 32 ekstremalne zjawiska pogodowe dziennie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Średnio 32 ekstremalne zdarzenia w pogodzie dziennie notuje się tego lata we Włoszech - wynika z Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych. O 57 procent w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła liczba nawałnic, gradobicia, gwałtownych ulew, fal upału i trąb powietrznych.

Tegoroczne lato we Włoszech mija pod znakiem pogodowych „koszmarów” - to konkluzja analizy, sporządzonej na podstawie ogłoszonych danych przez związek rolników Coldiretti, który zwrócił uwagę na poważne straty zarówno na wsiach, jak i w miastach.

Po rekordowych upałach w lipcu ostatnie nawałnice powiększyły jeszcze bilans szkód w rolnictwie, które według organizacji przekroczą zeszłoroczną sumę 6 miliardów euro.

W ocenie ekspertów Coldiretti to będzie zły rok dla włoskiego rolnictwa. W rezultacie coraz bardziej wyraźnych zmian klimatycznych prognozuje się, że w porównaniu z poprzednim rokiem o 10 procent spadnie produkcja zbóż, o 14 procent zbiory winorośli, o 63 proc. gruszek i o 70 procent jabłek.

Ponad 40-stopniowe upały zniszczyły też część upraw winogron, melonów, arbuzów i moreli, a także pomidorów i bakłażanów.

Rolniczy związek zauważył, że tropikalizacja klimatu w Italii jest faktem i objawia się częstszym występowaniem gwałtownych zjawisk, w tym krótkich i intensywnych opadów deszczu i bardzo szybkiej zmiany aury oraz raptownych skoków temperatur.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera