Komórki pobrane z serca leczą jelita

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W eksperymencie na myszach pobrane z serca komórki macierzyste leczyły chorobę Crohna. W podobny sposób prawdopodobnie można leczyć inne schorzenia zapalne – uważają naukowcy.

Specjaliści z z Ann & Robert H. Lurie Children’s Hospital of Chicago odkryli, że pobrane z serca tzw. komórki macierzyste mezodermy zmniejszają stany zapalne powstające w przebiegu mysiej wersji choroby Crohna.

Według badaczy dokonanie wskazuje na nową metodę leczenia, która może pozwolić na pokonanie istotnych ograniczeń obecnych podejść. Do najważniejszych problemów dzisiaj należy spadająca z czasem skuteczność leczenia i poważne skutki uboczne, w tym ryzyko zaburzeń pracy układu pokarmowego.

Jak informują naukowcy, do tej pory wykorzystane w badaniu komórki już w testach klinicznych sprawdzano pod kątem leczenia uszkodzeń serca.

"Nasze wyniki są obiecujące i zdecydowanie stwarzają nową platformę dla leczenia pewnych aspektów zapalanych chorób jelit" – twierdzi prof. Arun Sharma, jeden z głównych autorów pracy opublikowanej w piśmie "Advanced Therapeutics" (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adtp.202200261).

Przed autorami dokonania jednak jeszcze sporo pracy – muszą m.in. znaleźć lepszy sposób podawania komórek. W przedstawionym doświadczeniu wstrzyknęli je bezpośrednio do owrzodzeń w jelicie cienkim gryzoni, co wymagało chirurgicznego zabiegu. Docelowo komórki miałyby być podawane dożylnie.

Przed rozpoczęciem badań klinicznych potrzebne więc będą jeszcze kolejne testy na zwierzętach. Korzyści mogą być jednak ogromne.

"Ostatecznie naszym celem jest wykorzystanie tych komórek do leczenia, ale także w profilaktyce, jeszcze zanim objawy choroby Crohna się pojawią. Moglibyśmy także zastosować to podejście w innych chorobach zapalnych. Jego potencjał jest potężny i jesteśmy podekscytowani postępami" – mówi prof. Sharma. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera