USA/ Osiągnięto ugodę między firmą biotechnologiczną a potomkami zmarłej w 1951 r. kobiety, od której bez jej zgody pobrano "nieśmiertelne" komórki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

"Ku obopólnemu zadowoleniu" potomkowie Henrietty Lacks, młodej czarnoskórej kobiety, która zmarła na nowotwór w 1951 roku i przedstawiciele firmy biotechnologicznej Thermo Fisher Scientific osiągnęli we wtorek ugodę w sprawie o bezprawne wykorzystanie materiału biologicznego, pobranego od zmarłej. Warunków ugody nie ujawniono.

Spór przed sądem dotyczył komórek, które przed ponad 70 laty pobrano z guza chorej, a które okazały się nieśmiertelne: rozmnażały się i nie starzały. Jednak Lacks nie udzieliła nigdy zgody na wykorzystanie jej komórek. Nie została również za to wynagrodzona.

Linia komórkowa pochodząca z nieśmiertelnych komórek Lacks trafiła do laboratoriów badawczych na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), komórki HeLa (nazwane tak od nazwiska zmarłej) doprowadziły do stworzenia szczepionki przeciwko polio, a także do przełomowych badań nad wirusem HIV, rakiem i niepłodnością.

Komórki początkowo rozprowadzano bezpłatnie, jednak później zaczęły zarabiać na nich firmy biotechnologiczne.

Fundacja imienia Henrietty Lacks, której celem jest pomoc ofiarom nieetycznych eksperymentów medycznych uważa, że kontrowersyjne lub wątpliwe etycznie badania były prowadzone szczególnie często na pacjentach, pochodzących z najsłabszych grup mniejszościowych.

Przed trzema laty rodzina Lacks wniosła pozew przeciwko Thermo Fisher Scientific, argumentując, że firma bezprawnie bogaci się na komórkach HeLa. Decyzję o ugodzie sądowej podano w 103. rocznice urodzin Lacks, która zmarła mając zaledwie 31 lat.

"Nie mogę sobie wyobrazić lepszego prezentu... niż zapewnienie jej rodzinie określonej miary szacunku dla Henrietty Lacks, określonej miary godności dla Henrietty Lacks, a przede wszystkim określonej miary sprawiedliwości dla Henrietty Lacks" - oświadczył prawnik reprezentujący rodzinę zmarłej. (PAP)

os/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ONZ: ok. 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r.; 9 mln nie było leczonych

  • Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

    Łazik Curiosity odkrył na Marsie niezwykłe siarkowe skały

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera