Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
28.07.2023 aktualizacja 28.07.2023

Ornitolog: zostawmy siedliska ptaków w spokoju

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Latem ptaki potrzebują pojnika i... zostawienia ich w spokoju. Kończy się sezon lęgowy, wkrótce jerzyki i żołny odlecą na zimowiska w Afryce. W ciepłe miesiące ptaki szukają wody i bezpiecznych miejsc by przygotować się do wędrówek lub zimowania w kraju - wskazuje ornitolog.

O aktywnej ochronie ptaków mówi w komunikacie uczelni prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zwolennik współpracy ornitologów z amatorskimi obserwatorami na rzecz odtwarzania dzikiej przyrody (rewilding) i gatunków ptaków (rebirding).

"Odtwarzanie siedlisk może mieć drobny charakter – pozostawienie kilku dzikich roślin w ogrodzie, krzewów tarniny pomiędzy polami, powieszenie skrzynek lęgowych dla ptaków i nietoperzy" - wylicza poznański badacz. Dodaje, że - zgodnie z badaniami - najskuteczniejszym sposobem odtwarzania siedlisk jest po prostu ich zostawienie w spokoju. Nierobienie nic, a tylko obserwowanie jak działają mechanizmy sukcesji.

Naukowiec przyznaje, że procesy renaturalizacyjne można przyspieszać, że i pewne gatunki ptaków można niejako przywołać do swojego ogrodu, nad pole i łąkę - sam do tego zachęca. Latem takim sposobem jest przygotowanie bezpiecznego pojnika dla ptaków.

Z kolei do ochrony jerzyka konieczna jest współpraca miłośników tego gatunku, zawodowych ornitologów, ale także architektów i planistów przestrzennych przy przygotowaniu budek lęgowych. Pod uwagę trzeba wziąć argumenty ekonomiczne i budowlane, dotyczące bezpieczeństwa konstrukcji.

Prof. Tryjanowski podkreśla sukcesy, jakie odnoszą przyrodnicy. "Wiele gatunków ma się dzisiaj znacznie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Ich populacje rosną, są genetycznie zróżnicowane i już dawno przestały być bezpośrednio eksploatowane przez człowieka" - ocenia.

Koncepcja ratowania kolejnych gatunków ptaków, by je obserwować zachwycać się ich pięknem i poprawiać własny komfort życia, z punktu widzenia badacza oznacza badanie zagrożeń i spokojne, rzeczowe działanie, z planami na przyszłość.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023