W mojej ocenie większość studentów medycyny, którzy uciekli przed wojną i kontynuują naukę w Polsce, zostanie tu na stałe. Dobrze sobie radzą, kontynuując studia na naszej uczelni – powiedział PAP dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Maciej Małecki.
Po wybuchu wojny w Ukrainie UJ utworzył prawie 30 dodatkowych miejsc dla uchodźców chcących nie przerywać edukacji. Wśród nich są osoby m.in. z Charkowa, które opuszczały miasto w trakcie rosyjskich bombardowań wiosną 2022 r.
"Po wybuchu wojny otrzymywaliśmy zapytania od młodych Ukraińców o możliwość kontynuacji nauki i zdecydowaliśmy się utworzyć dodatkowe miejsca. Utworzyliśmy tyle, na ile pozwalały możliwości organizacyjne i finansowe" – wyjaśnił prof. Maciej Małecki.
W kwietniu 2022 uczelnia zorganizowała dla nich program przygotowujący do rekrutacji na rok 2022/2023. Młodzi Ukraińcy uczestniczyli w zajęciach dla polskich studentów, przeszli kursy języka polskiego, odbyli praktyki w szpitalach.
"Bardzo dobrze dają sobie radę, są ambitni, nadrabiają zaległości programowe, są bardzo zmotywowani. Większość już pozytywnie zdała egzaminy sesji letniej" – mówił dziekan Wydziału Lekarskiego UJ.
W jego ocenie większość tych studentów zostanie na stałe w Polsce.
Dziekan podkreślił też, że ani jedno miejsce rekrutacyjne dla polskiego studenta nie zostało zajęte, a Ukraińcy weszli na różne lata studiów.
"Jestem dumny z tego, że to się nam udało. Nie mogę się doczekać aż pierwsi z nich skończą studia" – powiedział.
Po wybuchu wojny nie każda uczelnia pozytywnie rozpatrywała zapytania ukraińskich studentów o możliwość dalszej nauki.
"Zainteresowanie kontynuacją nauczania medycyny w naszym kraju było i jest duże. Bariery w szerszym dostępie do polskich uczelni medycznych występują po stronie ukraińskiej, w tym samych kandydatów, ale olbrzymie znaczenie miała i ma atmosfera oraz lokalne podejście do tego procesu w poszczególnych szkołach medycznych" – ocenił prof. Małecki.
W ubiegłym roku UJ zdecydował o rekrutacji do kontynuowania nauczania na kierunku lekarskim na podstawie specustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
W tym roku akademickim program przenosin w tej skali na Wydziale Lekarskim UJ nie jest planowany.(PAP)
Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
bko/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.