USA/ Naukowiec NASA: za waszego życia nie będzie już tak chłodnego lata jak obecne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Za waszego życia nie będzie już tak chłodnego lata jak obecne i nie należy tego traktować jako żartu; to jest przerażające - ostrzegł Peter Kalmus, zajmujący się zmianą klimatu naukowiec amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Jedynym sposobem na zakończenie koszmarnych upałów jest rezygnacja z paliw kopalnych - dodał.

"Większość ludzi NADAL nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, w którym się znajdujemy. To będzie najchłodniejsze lato w ciągu reszty twojego życia i nie można tego traktować jako memu - to powinno budzić prawdziwe przerażenie. Jest tylko jedno wyjście z tych koszmarnych upałów - zakończyć (eksploatację) paliw kopalnych tak szybko, jak to tylko możliwe" - napisał na Twitterze Kalmus, który jest także aktywistą klimatycznym.

"Zawsze będą występować pewne regionalne i międzyroczne wahania, ale uśredniając, trendy dotyczące upałów pokazują, że to będzie najchłodniejsze lato przez wiele lat. JEŚLI społeczeństwo przejdzie w stan zagrożenia klimatycznego, możliwe, że planeta zacznie się ochładzać przed końcem stulecia" - dodał pracujący w NASA fizyk.

W skali całego świata czerwiec 2023 r. był najcieplejszy w 174-letniej historii prowadzenia regularnych badań temperatury - poinformowała w zeszłym tygodniu amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA). Również w lipcu północna półkula, od Ameryki Płn., przez Europę, po Azję mierzy się z falą ekstremalnych upałów, zagrażających ludziom i wywołujących susze oraz pożary.(PAP)

adj/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy: narażenie na niektóre pestycydy może zwiększać ryzyko raka prostaty

  • Adobe Stock

    Nowa metoda pozwala obserwować z kosmosu plastik na plażach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera