Uczelnie i instytucje

NASK: powstała możliwość zdobycia stopnia naukowego z inżynierii bezpieczeństwa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rada Doskonałości Naukowej przyznała Państwowemu Instytutowi Badawczemu NASK uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w nowej dyscyplinie naukowej, jaką jest inżynieria bezpieczeństwa – poinformował w poniedziałek NASK.

"To druga, obok dotychczasowej informatyki technicznej i telekomunikacji, dyscyplina, w której NASK-PIB otrzyma kategorię naukową" – przypomniano.

Jak wskazał NASK, ze względu na rozwój cyberprzestępczości badania nad bezpieczeństwem sieci i systemów informatycznych to jeden z kluczowych obszarów współczesnych nauk inżynieryjnych. Instytut zaznaczył, że przyznane uprawnienia umacniają status NASK jako kluczowej instytucji naukowej w systemie cyberbezpieczeństwa Polski, ale także ważnego partnera świadczącego usługi dla użytkowników internetu, sektora finansowego, producentów i testerów urządzeń.

W ramach projektów inżynierii bezpieczeństwa NASK pracuje nad metodami ochrony informacji, technologii przetwarzania i analizy danych o incydentach, a także o podatności systemów. Analizuje także ruch sieciowy i, w ramach swoich projektów, łagodzi skutki ataków DDoS. Chroni wymianę danych w sieciach teleinformatycznych, wykorzystując technologie optycznej kryptologii kwantowej. W NASK wykorzystuje się także uczenie maszynowe do ochrony użytkowników bankowości elektronicznej.

"Nowa dyscyplina to docenienie naszego potencjału, ale też najlepsza motywacja do rozwoju. To impuls do wzmożonych badań naukowych, działań publikacyjnych czy dalszej promocji naszych dokonań w naukowym świecie" – powiedział dyrektor ds. naukowych w NASK-PIB dr hab. inż. Michał Karpowicz.

NASK SCIENCE, działając w ramach struktury NASK-PIB, realizuje badania w obszarze sztucznej inteligencji, systemów cyberbezpieczeństwa, obliczeń chmurowych i inteligentnych sieci i studiów zaawansowanych. Współpracuje z najlepszymi instytucjami naukowymi na świecie, m.in. Massachusetts Institute of Technology CSAIL i dysponuje unikatowymi zbiorami danych oraz narzędziami do ich badania. NASK ma własną infrastrukturę sieciową, obliczeniową, a także laboratoryjną.

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Do lipca świętochłowicki szpital kształcił ponad 550 studentów kierunków medycznych

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera