Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
12.07.2023 aktualizacja 12.07.2023

Kraków/ Informatyka najchętniej wybieranym kierunkiem na Politechnice Krakowskiej

Kraków, 31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski Kraków, 31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski

Informatyka na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji była najchętniej wybieranym kierunkiem na Politechnice Krakowskiej w zakończonym właśnie pierwszym postępowaniu rekrutacyjnym. Niewiele mniej podań wpłynęło na architekturę i budownictwo.

Na informatykę aplikowało w tym roku 1069 osób, na architekturę w j. polskim i angielskim 892, a na budownictwo w j. polskim i angielskim wpłynęło 877 zgłoszeń. Wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej w pierwszej rekrutacji popularnością cieszyła się także informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka oraz elektrotechnika i automatyka.

Kierunki z grupy IT znalazły się również w czołówce kierunków studiów stacjonarnych I stopnia pod względem liczby kandydatów na liczbę wolnych miejsc. O jedno miejsce na informatyce na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji walczyło blisko 10 osób, na informatyce stosowanej na Wydziale Mechanicznym 8, a o miejsce na informatyce w inżynierii komputerowej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej starało się 7 kandydatów.

Rzeczniczka prasowa PK Małgorzata Syrda-Śliwa zaznaczyła, że tak duże zainteresowanie kierunkami informatycznymi to już od kilku lat trwały trend. "Łącznie z kierunkiem geoinformatyka (3,56 zgłoszeń na miejsce) na kierunki z grupy IT złożono na Politechnice Krakowskiej blisko 2,3 tys. aplikacji" - poinformowała.

Zwróciła również uwagę, że nadal dużym zainteresowaniem kandydatów cieszą się takie kierunki, jak architektura, budownictwo oraz kierunki z grupy transportowych. "Na architekturę i budownictwo aplikowało po blisko 900 kandydatów. Podobnie jak na kierunkach z grupy IT, na nich tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc - ponad 500 na budownictwie i ponad 280 na architekturze w językach polskim lub angielskim" - przekazała Syrda-Śliwa.

Na trzy kierunki z obszaru transportu (transport, pojazdy samochodowe, środki transportu i logistyka) złożono blisko 700 zgłoszeń. Wzrosła też liczba chętnych na dwa kierunki matematyczne na PK.

Rekrutacja na Politechnikę, także na niektóre kierunki na studiach (magisterskich), potrwa do połowy września. Wtedy będą znane ostateczne wyniki tegorocznego naboru.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Kalęba

juka/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023