Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
09.07.2023 aktualizacja 09.07.2023

Dr Mateusz Taszarek z UAM pierwszym Polakiem z nagrodą EMS

Źródło: European Meteorological Society - News Room Źródło: European Meteorological Society - News Room

Dr Mateusz Taszarek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jako pierwszy Polak został nagrodzony przez European Meteorological Society - podała uczelnia. Doceniono badania naukowca nad zjawiskami burzowymi w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Naukowiec z UAM odbierze wyróżnienie, EMS Young Scientist Award 2023, we wrześniu na konferencji EMS w Bratysławie - poinformował uniwersytet.

Dr Taszarek jest adiunktem w Zakładzie Meteorologii i Klimatologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Bada zjawiska burzowe na obszarze Europy i Stanów Zjednoczonych oraz ich związek z ocieplającym się klimatem. Jest pierwszym autorem artykułu Differing Trends in United States and European Severe Thunderstorm Environments in a Warming Climate z 2021 r., który przyczynił się do nominacji do nagrody.

Jak podało EMS, naukowiec z UAM jest autorem ponad 40 publikacji. Doktorat obronił w 2017 r. W ramach studiów post-doc spędził trzy lata w Norman, Oklahoma (USA), biorąc udział w projekcie badawczym w NOAA National Severe Storms Laboratory i Cooperative Institute for Mesoscale Meteorological Studies na University of Oklahoma.

Jest członkiem European Severe Storms Laboratory oraz Stowarzyszenia Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz.

W trakcie konferencji w Bratysławie 7 września wygłosi wykład "Do severe storms across Australia, Europe and the United States share similarities? A comparison of atmospheric profiles and environmental predictors".(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024