Uczelnie i instytucje

Lublin/ Ponad 10 mln zł wsparcia na rozbudowę Ośrodka Medycyny Doświadczalnej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 10 mln zł dotacji z MEiN trafiło na rozbudowę Ośrodka Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Inwestycja powiększy ośrodek o nowe laboratorium z częścią hodowlaną i eksperymentalną, a także pozwoli na utworzenie pracowni genetycznej.

O przekazanej dotacji poinformował w czwartek rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Brakowiecki. Sprecyzował, że resort edukacji przekazał ponad 10,5 mln zł dofinansowania dla Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju UM. "Głównym celem wsparcia jest projekt rozbudowy Ośrodka Medycyny Doświadczalnej" – sprecyzował.

Uczelnia podała, że to jeden z najnowocześniejszych takich ośrodków w Polsce. Pozwala na pracę ze zwierzęcymi modelami doświadczalnymi według najwyższych światowych standardów.

"Część OMD, zajmująca się badaniami w modelu ryby Danio rerio (Zebrafish), jest obecnie drugim co do wielkości takim ośrodkiem w Polsce" – podkreślił rzecznik.

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej jest wyposażony w nowoczesną aparaturę do obrazowania zwierząt, do badań behawioralnych i toksykologicznych. W ośrodku zrealizowano wiele projektów naukowych, których wyniki zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych. Było to ponad 200 publikacji w latach 2019-2022.

"Postęp naukowy i dostępność nowych metod badawczych sprawia, że infrastruktura ośrodka przeznaczona do hodowli i eksperymentów z wykorzystaniem ryb danio w obecnej formie jest niewystarczająca" – poinformował Brakowiecki.

Podczas planowanej inwestycji budynek zostanie rozbudowany o nowe laboratorium z częścią hodowlaną i eksperymentalną. W dotychczasowym obiekcie powstanie strefa laboratoryjna na drugim poziomie bezpieczeństwa biologicznego, który wymagany jest do obsługi próbek i wykonywania badań zawierających wirusa SARS-CoV-2.

Rozbudowa umożliwi – jak podał rzecznik – rozszerzenie oferty Ośrodka Medycyny Doświadczalnej, zwiększenie liczby i jakości prowadzonych eksperymentów, a także na utworzenie pracowni genetycznej.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera