
Czaszkę homo sapiens znaleziono w rzece Pad na północy Włoch. Odkrycia na odcinku rzeki między Cremoną a Piacenzą dokonał paleontolog z uniwersytetu w Parmie podczas wyprawy, której celem była obserwacja akwenu. Zdaniem naukowca czaszka pochodzi z okresu paleolitu.
Czaszka była częściowo ukryta pod warstwą żwiru w miejscu, gdzie Pad łączy się z rzeką Adda.
Znalazł ją wykładowca paleontologii Davide Persico, który jest jednocześnie burmistrzem pobliskiego miasteczka San Daniele Po.
Według naukowca szczątki pochodzą prawdopodobnie z paleolitu. Tworzą je dwie kości ciemieniowe i jedna potyliczna.
„Byliśmy na wyprawie w ramach obserwacji rzeki, a odkrycie było całkowicie przypadkowe. Natychmiast zawiadomiłem o znalezisku urząd nadzoru archeologicznego. Przeprowadzimy pogłębione studia” - wyjaśnił Persico .
Jak zaznaczył, nie ma pewności co do tego, z jakiego dokładnie okresu pochodzi czaszka, ale nie ulega wątpliwości, że jest prastara.
Szczegóły pozwolą ustalić badania genetyczne przy użyciu Węgla-14 – promieniotwórczego izotopu węgla. Wykorzystywany jest do szacowania wieku przedmiotów. (PAP)
sw/ adj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.