200-letni buk z arboterum Wojsławice w Dolnośląskiem polskim „Drzewem Roku 2023”

Drzewo Roku 2023 - Buk „Serce Ogrodu” w Arboretum Wojsławice. Fot. Archiwum Klubu Gaja/Bożka Piotrowska
Drzewo Roku 2023 - Buk „Serce Ogrodu” w Arboretum Wojsławice. Fot. Archiwum Klubu Gaja/Bożka Piotrowska

Buk „Serce Ogrodu”, rosnący w arboretum Wojsławice – ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zwyciężył w 13. ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku – poinformowali w sobotę PAP organizatorzy plebiscytu ze stowarzyszenia kulturalno-ekologicznego Klub Gaja.

„O wyborze zdecydowali internauci. Na 200-letni buk +Serce Ogrodu+ głosowało 6643 osób. Zwycięzca to jedno z bardziej rozpoznawalnych drzew rosnących w zabytkowym parku - arboretum Wojsławice. Imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem, szeroko rozpostartymi konarami i intensywnym, purpurowym zabarwieniem liści. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak 100, czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla natury” – powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Laureat będzie reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku w 2024 roku.

Na drugim miejscu, w stawce szesnastu finalistów, uplasowała się para dębów Miłosz i Malwa z Warszawy z 2858 głosami internautów. Jako trzecie na podium z wynikiem 2579 głosów zameldowały się dęby Adam i Ewa w Olsztynie.

Podczas głosowania internauci oddali 27 445 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl organizatorzy odnotowali blisko 70 tysięcy wizyt.

Wręczenie nagród odbędzie się 12 października podczas obchodów Święta Drzewa w Warszawie.

„Cieszymy się, że dzięki konkursowi co roku możemy prezentować nie tylko niezwykłe polskie drzewa, będące częścią naszej kultury i historii, ale także niezwykłych ludzi, którzy codziennie otaczają je opieką, pielęgnują tradycje z nimi związane i stają w ich obronie. Mam nadzieję, że konkursowe historie zostaną z nami na dłużej, inspirując do podejmowania odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony drzew i zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Równocześnie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tegorocznych laureatów konkursu podczas wakacyjnych podróży” – powiedziała Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

W ubiegłym roku w plebiscycie tryumfował rosnący w Łodzi 180-letni dąb Fabrykant. Zwyciężył on także w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2023.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera