Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
29.06.2023 aktualizacja 29.06.2023

Orhan Pamuk odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza

 28.06.2023.  Na zdjęciu Orhan Pamuk. PAP/Marek Zakrzewski 28.06.2023. Na zdjęciu Orhan Pamuk. PAP/Marek Zakrzewski

Duch humanizmu i humanistyki opiera się na odkryciach w literaturze – mówił w czwartek do zebranych podczas uroczystości w Collegium Minus UAM Orhan Pamuk, turecki pisarz i noblista z 2006 r. We czwartek noblista odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„To wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla mnie, jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział Pamuk. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę wolności wypowiedzi i jej ochrony. „Dla mnie wolność słowa i swoboda wypowiadania się są w pewnym sensie czymś, co umożliwia mi ochronę tego, czym się zajmuję. To ochrona tekstu, ja też bronię swojego tekstu, stąd opowiadam się za wolnością słowa w sposób niemalże egoistyczny. Chodzi też o to, żeby zachować ducha humanizmu w tym, co mówimy i co czynimy” – zauważył.

W jego opinii cechą humanizmu i literatury jest docieranie do ludzi na całym świecie, ponieważ „ludzka myśl jest wszędzie”. „Duch humanizmu i humanistyki opiera się na odkryciach w literaturze i to jest właśnie ta idea dublera niejako, ta fantazja, w której widzimy, że jest ktoś, kto wygląda czy jest takim człowiekiem jak ja, to w mojej literaturze się pojawia, bawię się tym w moich książkach” – argumentował pisarz.

Laudację uzasadniającą przyznanie tytułu wygłosiła prof. Liliana Sikorska. „Niezwykła wrażliwość Orhana Pamuka na sztukę, co stanowi jeden z kluczy interpretacyjnych. W dzieciństwie i młodości myślał o karierze artysty malarza, jednak pod naciskiem rodziny podjął studia na wydziale architektury politechniki stambulskiej” – mówiła promotorka doktoratu honorowego.

Dziekan Wydziału Anglistyki prof. Joanna Pawelczyk mówiła, że mimo iż literatura wymaga izolacji od świata i skupienia to jednak „Orhan Pamuk jednocześnie aktywnie w tym świecie uczestniczy właśnie poprzez swoją twórczość”. Podkreśliła także, że Pamuk dąży do podejmowania trudnych tematów i przeciwstawia się „niesprawiedliwościom”.

„Dzisiaj, kiedy Orhan Pamuk stał się członkiem naszej wspólnoty uniwersyteckiej, widzialny staje się jako ten, który od dawną naszą wspólnotę aktywnie formował. Dla Orhana Pamuka i dla nas zaczyna się też nowe zadanie: musimy dowiedzieć się, jak uczyć się życia z jego dzieł, kiedy nie jest już innym, lecz wreszcie jednym z nas” – mówił dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. Tomasz Mizerkiewicz.

W lutym 2023 r. wniosek o nadanie tytułu przyjął senat uczelni. We wniosku o uhonorowanie noblisty podkreślono, że twórczość tureckiego pisarza mówi „o wartościach ogólnoludzkich zarówno w strefie treści jak i formie”. Przypomniano także o zaangażowaniu Pamuka w sprawy publiczne, między innymi sprawę ludobójstwa na Ormianach w czasie I wojny światowej.

Orhan Pamuk urodził się 7 czerwca 1952 roku w Stambule. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Stambulskim, pisać zaczął jeszcze na studiach. Jego pierwsza powieść, „Karanlik ve Isik” („Światło i mrok”), ukazała się w 1974 roku. Potem ukazywały się m.in. „Beyaz kale” („Biała twierdza”, 1985), „Kara kitab” („Czarna księga”, 1990), „Yeni Hayat” („Nowe życie”, 1994), „Benim adim kirmizi” („Na imię mi czerwień”, 1998) i „Śnieg” z 2002 roku. W 2006 r. został laureatem literackiej Nagrody Nobla.

Pamuk jest głównym gościem trwającego od środy 33. Malta Festivalu Poznań.(PAP)

Autor: Michał Szukała

szuk/ dki/
 

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023