Włochy/ Sugestywny wizerunek węża odkryty na murze w Pompejach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wyjątkowo sugestywna rzeźba pełznącego węża ukazała się archeologom, którzy prowadzą prace wykopaliskowe na terenie starożytnych Pompejów. "W tym miejscu odkrycia nigdy się nie kończą" - podkreślają eksperci.

Regularnie podczas wykopalisk wśród pozostałości miasta zniszczonego przez Wezuwiusza w 79 roku naszej ery archeolodzy natrafiają na kolejne cuda. Tylko w ostatnich dniach znaleziono malowidło przedstawiające placek uznany za antenata pizzy.

Duże wrażenie zrobił też na specjalistach wyrzeźbiony wąż, który pełznie po murze. Odkryty został na nowym terenie robót. Na tym obszarze o powierzchni 3200 metrów kwadratowych pod koniec maja archeolodzy odkopali trzy nowe szkielety oraz mury pralni i piekarni.

Znawcy starożytności przypuszczają, że nowe znalezisko to wizerunek Agatodajmona, greckiego bóstwa, uważanego za dobrego ducha natury. Wyobrażano go sobie także pod postacią węża. Rzeźba ta została zapewne umieszczona przy lararium, czyli domowym miejscu kultu larów - opiekuńczych bóstw.

"Odkrycia nie mają końca. Z kamieni wypełza wąż. Zobaczymy, co tam jeszcze jest" - napisał w mediach społecznościowych dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kb/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera