Włochy/ Antyczna poprzedniczka pizzy na malowidle odkrytym w Pompejach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Antyczna poprzedniczka pizzy widnieje na malowidle odkrytym na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch. Do takiego wniosku doszli eksperci, analizując fresk przedstawiający martwą naturę, odsłonięty na ścianie domu na obszarze miasta, zniszczonego w 79 roku przez wybuch Wezuwiusza.

Malowidło przedstawia elegancką srebrną tacę z jedzeniem. Są na niej owoce, w tym daktyle i granaty, kieliszek wina, a obok niego okrągły placek, przypominający obecną focaccię z dodatkami na wierzchu.

Ze względu na brzegi placek wygląda jak pizza, ale nie może nią być, bo - jak się przypomina - nie było jeszcze wtedy jej podstawowych składników, przede wszystkim pomidorów, a tym bardziej mozzarelli. Placek uznano jednak za antenata obecnej pizzy, której sztuka wypieku przez piekarzy z rejonu Neapolu została wpisana w 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Znaleziska tego dokonano w przedsionku domu, graniczącego z pozostałościami antycznej piekarni, odkrytej pod koniec XIX wieku. W styczniu tego roku wznowiono tam prace archeologiczne, które przyniosły obecne zaskakujące odkrycie.

Komentując je, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel powiedział, że na fresku widać też wyraźne odniesienia do tradycji hellenistycznej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera