Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
26.06.2023 aktualizacja 27.06.2023

Lubuskie/ Młodzi lekarze sprawdzili swoje umiejętności na symulatorze robota chirurgicznego

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim w sobotę odbyły się pierwsze mistrzostwa na symulatorze robota chirurgicznego Gorzów Robot Challenge 2023. Technika robotyczna będzie bardzo mocno się rozwijać i powstaną roboty przeznaczone do operowania różnych narządów - powiedział profesor Wojciech Zegarski.

W zawodach Gorzów Robot Challenge 2023 w lubuskim szpitalu wzięło udział 50 lekarzy rezydentów oraz studentów V i VI roku medycyny z całej Polski. "Zawsze wspieram szkolenie młodych, czyli edukację przed i podyplomową. Takie wydarzenie popularyzuje technikę robotyczną i być może przyciągnie kilka młodych osób do specjalizacji w dziedzinach zabiegowych czy to w chirurgii ogólnej czy onkologicznej" - powiedział w sobotę w rozmowie z PAP.PL profesor Wojciech Zegarski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej, który objął honorowy patronat nad mistrzostwami.

Zegarski zaznaczył, że robotyka w chirurgii będzie w Polsce intensywnie się rozwijać, jednak młodych lekarzy chętnych do pracy w tej dziedzinie z różnych względów brakuje. „Technika robotyczna w przeciągu kilku lat będzie bardzo mocno się rozwijać i powstaną roboty dedykowane do różnych narządów. Dlatego trzeba być przygotowanym do wykorzystywania tej techniki, żeby nie gonić kolegów z innych krajów" - podkreślił.

Dodał, że celem takich wydarzeń jest zarażenie pasją młodych lekarzy do nowych technologii. "Bez pasji nie ma dobrego wykonywania swojego zawodu. Robot jest naszym pomagierem, ale z pewnością zachęcającym do uprawiania takiej dziedziny jaką jest chirurgia" - podsumował profesor Zegarski.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim jako jedyny w województwie lubuskim posiada robota chirurgicznego da Vinci. W ubiegłym roku urolodzy wykonali ponad 200 zabiegów z wykorzystaniem robota. Do tej pory w tym roku tego typu operacji wykonano już 300.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Gorczyca

ag/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023