Lubuskie/ Młodzi lekarze sprawdzili swoje umiejętności na symulatorze robota chirurgicznego

Źródło: PAP
Źródło: PAP

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim w sobotę odbyły się pierwsze mistrzostwa na symulatorze robota chirurgicznego Gorzów Robot Challenge 2023. Technika robotyczna będzie bardzo mocno się rozwijać i powstaną roboty przeznaczone do operowania różnych narządów - powiedział profesor Wojciech Zegarski.

W zawodach Gorzów Robot Challenge 2023 w lubuskim szpitalu wzięło udział 50 lekarzy rezydentów oraz studentów V i VI roku medycyny z całej Polski. "Zawsze wspieram szkolenie młodych, czyli edukację przed i podyplomową. Takie wydarzenie popularyzuje technikę robotyczną i być może przyciągnie kilka młodych osób do specjalizacji w dziedzinach zabiegowych czy to w chirurgii ogólnej czy onkologicznej" - powiedział w sobotę w rozmowie z PAP.PL profesor Wojciech Zegarski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej, który objął honorowy patronat nad mistrzostwami.

Zegarski zaznaczył, że robotyka w chirurgii będzie w Polsce intensywnie się rozwijać, jednak młodych lekarzy chętnych do pracy w tej dziedzinie z różnych względów brakuje. „Technika robotyczna w przeciągu kilku lat będzie bardzo mocno się rozwijać i powstaną roboty dedykowane do różnych narządów. Dlatego trzeba być przygotowanym do wykorzystywania tej techniki, żeby nie gonić kolegów z innych krajów" - podkreślił.

Dodał, że celem takich wydarzeń jest zarażenie pasją młodych lekarzy do nowych technologii. "Bez pasji nie ma dobrego wykonywania swojego zawodu. Robot jest naszym pomagierem, ale z pewnością zachęcającym do uprawiania takiej dziedziny jaką jest chirurgia" - podsumował profesor Zegarski.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim jako jedyny w województwie lubuskim posiada robota chirurgicznego da Vinci. W ubiegłym roku urolodzy wykonali ponad 200 zabiegów z wykorzystaniem robota. Do tej pory w tym roku tego typu operacji wykonano już 300.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Gorczyca

ag/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  10.05.2024. PAP/Michał Meissner

    CIOP-PIB: pożar to nie tylko ogień, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kilkaset tysięcy Polaków może mieć niezdiagnozowaną celiakię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera