Historia i kultura

Wrocław/ W Ossolineum będzie można zobaczyć pierwsze wydanie "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika

Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

W sobotę w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu będzie można zobaczyć pierwsze wydanie "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika. Prezentacji dzieła będzie towarzyszyć szereg wydarzeń – w tym wykłady i spacery tematyczne po Wrocławiu.

Prezentacja pierwszego wydania "O obrotach sfer niebieskich" to jeden z elementów wrocławskich obchodów Roku Kopernika. 19 lutego 2023 r. minęła 550. rocznica urodzin astronoma.

Dzieło będzie można zobaczyć w sobotę w Auli Ossolineum. "Poza prezentacją bezcennego druku zapraszamy na spacery tematyczne po Wrocławiu, warsztaty dla dzieci, zajęcia z tańca intuicyjnego oraz wykład" – powiedziała rzeczniczka Ossolineum dr Katarzyna Uczkiewicz.

W piątek organizatorzy wydarzenia zapraszają do Ossolineum na "Taniec ciał niebieskich", czyli warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych. Wieczorem tego dnia zaplanowano też spacer tematyczny po Wrocławiu "Tropem Kopernika i Uranii".

W sobotę zaś odbędzie się spacer edukacyjny "Astronomiczny Wrocław" dla rodzin z dziećmi. Zaplanowano również wykład poświęcony wizerunkom Kopernika na grafikach, medalach, monetach czy banknotach; odbędzie się także wykład zatytułowany "A jednak się kręci!", podczas którego w sposób przystępny zostaną zaprezentowane zagadnienia z obszaru astronomii.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera