Rozpoczyna się olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W środę rozpoczyna się trzecia olsztyńska odsłona Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Po Toruniu i Krakowie naukowcy zajmujący się życiem i działalnością słynnego uczonego będą gościć w stolicy Warmii i Mazur.

Kongres jest związany z obchodami Roku Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada 550-lecie urodzin najwybitniejszego mieszkańca Olsztyna oraz 480. rocznica jego śmierci. Warmia była jednym z najważniejszych terenów związanych z Mikołajem Kopernikiem. To tu spędził ponad połowę swego życia, tutaj także prowadził jedne z najistotniejszych swoich badań oraz spisywał najważniejsze dzieła.

Jak przedstawiają organizatorzy, głównym celem Kongresu jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego uczonego i astronoma, a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki. Olsztyńska część będzie okazją do pochylenia się nad biografią Mikołaja Kopernika i pamiątkami związanymi z jego działalnością i dorobkiem. Obrady będą odbywać się w dwóch sekcjach: biograficznej oraz muzealno-konserwatorskiej.

Poza polskimi naukowcami, do Olsztyna przyjadą także eksperci m.in. z Rzymu, Mediolanu, Ljubljany, Waszyngtonu. Światowy Kongres Kopernikański w stolicy Warmii i Mazur odbędzie się między 21 a 24 czerwca.

Spodziewanych jest wiele wykładów przybliżających postać kanonika warmińskiego i astronoma. Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) będzie mówił o środowisku społecznym, pochodzeniu i młodości Mikołaja Kopernika. O kontrowersjach wokół stopni naukowych Mikołaja Kopernika opowie prof. dr hab. Marian Chachaj z Lublina.

Prof. dr hab. Kazimierz Łatak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) zaprezentuje czasy krakowskie Mikołaja Kopernika i klimaty pozauniwersyteckie.

O pracy Kopernika nad "De revolutionibus..." mówić będzie dr Jerzy Sikorski (Olsztyn). Ks. dr Tomasz Garwoliński (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) przypomni publikacje Kopernika i opowie o badaniu zapisków w drukach Biblioteki „Hosianum” w Olsztynie.

Interesująco przedstawia się panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mówić czy odkrycie grobu Mikołaja Kopernika to fakt medialny czy fakt naukowy? Oceny odkrycia grobu Kopernika podejmie się prof. dr hab. Michał Kokowski (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie).

Nie zabraknie też wykładów o lżejszej tematyce. Dr hab. Marek Radoch (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) opowie o potrawach w czasach Kopernika w świetle królewieckiej książki kucharskiej a prof. UJK dr hab. Sylwia Konarska-Zimnicka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) wskaże czy można łączyć Mikołaja Kopernika z astrologią.

Podczas olsztyńskiej części Światowy Kongres Kopernikański wyjdzie z murów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę lepiej poznać miejsca związane z życiem i działalnością Kopernika na Warmii. Obrady odbywać się będą w miejscach na Szlaku Kopernikowskim – w Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie i na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Uczestnicy ŚKK odwiedzą także Frombork, który przez kilka dekad był domem Kopernika i stał się też miejscem jego spoczynku.

Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Pełen program olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego dostępny jest pod linkiem.

Więcej informacji o Światowym Kongresie Kopernikańskim w Olsztynie tutaj. (PAP)

Nauka w Polsce,  Agnieszka Libudzka

ali/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Historie zapomnianych kobiet na konferencji naukowej Instytutu Polonika i Instytutu Historii PAN

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera