Hiszpania/ W rejonie popularnego wśród turystów miejsca znaleziono grobowiec sprzed 5400 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ekipa archeologów z Hiszpanii znalazła u podnóża popularnej wśród turystów andaluzyjskiej góry La Pena de los Enamorados, w prowincji Malaga, grobowiec sprzed 5400 lat. Znaleziono w nim 95 ludzkich kości i 40 zębów.

Wkomponowany w podnóże góry dolmen (prehistoryczna budowla o charakterze grobowca) był - zdaniem naukowców - miejscem pochówku co najmniej pięciu ciał, w tym dziecka.

Teren, na którym doszło do odkrycia grobu wpisany został w 2016 r. na listę Światowego Dziedzictwa Unesco jako jeden z elementów tworzących tzw. Dolmeny Antequera. Zdaniem badaczy w odległej przeszłości mogły one mieć ważne znaczenie „społeczne, ideologiczne i symboliczne”.

Zespół kierowany przez prof. Leonardo Garcię Sanjuana, wykładowcy prehistorii na Uniwersytecie Sewilskim, w piśmie naukowym „Antiquity” opisał znaleziony u podnóża góry o wysokości 880 m n.p.m. grobowiec - zaznaczając, że był on miejscem licznych pochówków na przestrzeni wieków.

Sprecyzował, że podczas prac wykopaliskowych natrafiono wewnątrz grobowca na prostokątną strukturę wykonaną przez człowieka. Jej rozmiary określono na 4,5 m długości oraz 1,45 m szerokości.

Lokalizacja grobowca, jak zaznaczyli archeolodzy, została „starannie wybrana i wykorzystana”. Ich zdaniem była co najmniej trzykrotnie przebudowywana, zanim ostatecznie porzucono ją w okresie pomiędzy 1950 a 1180 r. p.n.e.

Ze studium wynika, że grobowiec przeszedł kompleksowe zmiany około 2500 r. p.n.e. Dodano wówczas dwie kamienne nisze, aby - jak zaznaczyli naukowcy - pochować tam mężczyznę i kobietę o wysokim statusie.

„Budowla ta została wykopana w skale macierzystej i ograniczona od wschodu i zachodu szeregiem średniej wielkości kamiennych płyt” - napisali autorzy studium, dodając, że zostały one złączone błotem.

Wprawdzie we wnioskach z badania naukowcy nie byli oni w stanie potwierdzić, czy grobowiec był zadaszony, ale potwierdzili, że kamienne płyty zostały „starannie ułożone, aby zbiegały się ze wschodem słońca podczas przesilenia letniego”.

„Wszystko wskazuje na to, że zostały one tam precyzyjnie umieszczone, aby skierować światło wschodzącego słońca w stronę tylnej części komory” - poinformowali hiszpańscy naukowcy.

Lokalizację oraz koncepcję architektoniczną grobowca określili mianem „subtelnego i wyrafinowany dialogu pomiędzy formacjami naturalnymi a pomnikami stworzonymi przez człowieka w okresie neolitu”.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera