Leczenie krów ich komórkami macierzystymi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ze stanami zapalnymi gruczołów mlecznych w stadach krów można walczyć bez użycia antybiotyków. Naukowcy opracowali terapię z użyciem komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej.

"Zawiesina komórek macierzystych wpływa bezpośrednio na ograniczenie wzrostu bakterii, takich jak gronkowiec złocisty czy E. coli, które są podstawowymi patogenami wywołującymi kliniczne i podkliniczne stany zapalne wymienia krów" - zapewnia dr inż. Joanna Pokorska z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, cytowana w materiale udostępnionym dla uczelni.

W bazie prac przedwdrożeniowych Inkubatora Innowacyjności 4.0 pięciu krakowskich uczelni znalazła się opracowana przez nią alternatywa dla antybiotyków w terapii leczeniu stanów zapalnych wymienia (mastitis) krów mlecznych. Terapia z użyciem komórek macierzystych ma przyspieszyć eliminację stanów zapalnych i wspomóc regenerację wymienia, a tym samym ograniczy występowanie mastitis w stadach bydła mlecznego.

Badaczka wyjaśnia, że problem z powtarzającymi się stanami zapalnymi gruczołów mlecznych u zwierząt hodowanych występuje w wielu stadach bydła mlecznego. Jak dotąd jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania. Jednak od 28 stycznia 2022 r. na terenie Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz prewencyjnego stosowania antybiotyków u zwierząt. Stąd potrzeba skutecznej terapii, która mogłaby usprawnić proces leczenia mastitis bez ich użycia.

Na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt UR użyto w tym celu komórek macierzystych krów. Materiałem źródłowym tych komórek była bardziej dostępna tkanka tłuszczowa. "Otrzymywana zawiesina komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej może być podawana krowom dożylnie, dostrzykowo [bezpośrednio do strzyka, czyli brodawki sutkowej - PAP] lub w kombinacji dożylnie i dostrzykowo" - wyjaśnia dr inż. Pokorska.

Zawiesina allogenicznych komórek macierzystych i metoda jej aplikowania chorym krowom to innowacja przewidziana do komercjalizacji w branży zootechnicznej. Mogą ją stosować weterynarze pracujący w gospodarstwach zajmujących się produkcją mleka. (PAP)

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków z rodziny kulkówkowatych - kruszynka delikatna (Sphaerium lacustre; na wierzchołku występuje charakterystyczna czapeczkowata muszelka larwalna) i jej siedlisko - rzeka Mogielnica. Fot. D. Halabowski

    Biolog: czas wypełnić lukę w wiedzy o małych europejskich małżach kulkówkowatych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: wykorzystanie soli z wód pokopalnianych sposobem na ochronę polskich rzek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera