Pierzga pszczela i propolis w soku jabłkowym

Szczecin, 18.08.2022. Pszczoła podczas zbierania nektaru z kwiatu. PAP/Marcin Bielecki
Szczecin, 18.08.2022. Pszczoła podczas zbierania nektaru z kwiatu. PAP/Marcin Bielecki

Napój z mętnego soku jabłkowego, pierzgi pszczelej i propolisu opracowany przez naukowców z Krakowa oparty jest na składnikach GRAS - takich, które można spożywać bez żadnego limitu, za to z korzyścią dla zdrowia. Badacze zapewniają o jego aktywności przeciwdrobnoustrojowej i przeciwutleniającej.

"W przemyśle spożywczym produkty pszczele inne niż miód są nadal mało znane i niedoceniane. Chcielibyśmy to zmienić. Dlatego w ramach projektu opracowany został sposób wytwarzania innowacyjnego napoju, w skład którego wchodzi mętny sok jabłkowy, pierzga pszczela lub propolis" - wylicza dr Małgorzata Makarewicz z Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w materiale popularnonaukowym udostępnionym przez Centrum Transferu Technologii UR.

Propolis i pierzga pszczela stanowią grupę substancji farmakologiczno-leczniczych. Pierzga to pokarm pszczół, stanowiący źródło białka, składników mineralnych, aminokwasów oraz witamin. Jest wytwarzana przez pszczoły z pyłku kwiatowego zmieszanego z miodem lub nektarem i zakonserwowanego w komórkach plastra w następstwie fermentacji. Może być stosowana w diecie człowieka ze względu na wiele prozdrowotnych właściwości. Wpisuje się w katalog w pełni naturalnej żywności funkcjonalnej.

Podobnie propolis, nazywany kitem pszczelim, czyli gęsta substancja, wykorzystywana przez pszczoły do wyściełania wnętrza ula. Propolis chroni przed patogenami – bakteriami, grzybami i wirusami. Jest wytwarzany z wydzielin oraz żywic drzewnych i kwiatowych. Z kolei mętne soki jabłkowe są znacznie zdrowsze od klarownych. Jak udowodniły badania, zapobiegają nowotworom i wspomagają ogólną odporność organizmu.

"Nasz produkt nie tylko jest smaczny, ale zawiera również unikatowy zestaw łatwo przyswajalnych związków biologicznie aktywnych o szerokim spektrum pozytywnego działania na organizm człowieka" - zapewnia dr Makarewicz. Dodaje, że wszystkie składniki napoju są uznawane za bezpieczne, a dzienne spożycie każdego z nich nie jest limitowane. Napój z dodatkiem pierzgi można polecić niemal każdej grupie konsumentów - niezależnie od płci, wieku, stanu zdrowia, aktywności czy kondycji fizycznej.

W ramach pracy naukowej badaczka opracowała gotowy do komercjalizacji sposób wytwarzania napoju zapewniający zwiększenie jego wartości odżywczej. Produkty pszczele dodane do niskoprzetworzonej żywności wpływają pozytywnie na jej trwałość, ponieważ hamują rozwój niepożądanych mikroorganizmów.

Projekt znajduje się w bazie prac przedwdrożeniowych Inkubatora Innowacyjności 4.0 pięciu krakowskich uczelni. Producenci soków i napojów mogą wykorzystać wyniki prac naukowców do poszerzenia oferty o naturalny produkt funkcjonalny.

Więcej informacji o tym i innych innowacyjnych projektach krakowskich uczelni można znaleźć TUTAJ.

Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera