Uczelnie i instytucje

Prezydent podpisał ustawę m.in. zmieniającą Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości na akademię

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

31 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta.

W komunikacie informującym o podpisaniu uchwalonej przez Sejm 14 kwietnia ustawy kancelaria przypomniała, że dokonuje ona zmiany nazwy uczelni służby państwowej nadzorowanej przez ministra sprawiedliwości – Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości.

Ustawa nowelizuje też ustawę o służbie więziennej, w której zmiany dotyczą m.in. zniesienia obowiązku odnotowania w Centralnej Bazie Danych Osób Pozbawionych Wolności, każdorazowego zastosowania środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek na ręce, nogi albo zespolonych lub pasa obezwładniającego - przypomniała KPRP.

Nowela ogranicza dotychczasowy zakres tego obowiązku do odnotowania w Bazie jedynie przypadków prewencyjnego użycia wyżej wymienionych środków wobec osób przebywających w zakładach karnych typu zamkniętego i aresztach śledczych, gdy przebywają poza celą mieszkalną, zakładach typu półotwartego i otwartego oraz w przypadkach, gdy dyrektor zakładu karnego zwolnił daną osobę z zastosowania wobec niej środka w postaci kajdanek zakładanych na ręce - wskazała w informacji kancelaria.

Oprócz tego zmiany podpisane przez prezydenta dotyczą też procesu rekrutacji do Służby Więziennej - poszerzają postępowanie kwalifikacyjne o obowiązek poddania się przez kandydata do służby badaniu psychologicznemu, w tym testowi psychologicznemu.

Zwiększają też liczbę podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do służby. Obok dotychczas uprawnionych Rejonowych Komisji Lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych do procesu rekrutacji włączeni zostaną lekarze jednostek służby medycyny pracy służby więziennej – w zakresie określania zdolności fizycznej kandydata – oraz psycholodzy zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych SW – w zakresie jego zdolności psychicznej.

Ustawa rozszerza też zakres udzielania pomocy psychologicznej funkcjonariuszowi lub pracownikowi służby więziennej, na jego wniosek lub za jego zgodą, gdy uczestniczył on w zdarzeniu mogącym stanowić źródło silnego stresu w związku z wykonywaniem czynności służbowych.

Nowe zapisy mają też usprawnić gospodarowanie zasobem kwater tymczasowych SW.

"Ponadto ustawa w przepisie nowelizującym ustawę z dnia 2 grudnia 2021 r. o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 r. zwiększa o kwotę 66 mln zł maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem finansowym zmienianej ustawy w 2023 r., którego wykonanie monitorował będzie minister właściwy do spraw kultury fizycznej" - odnotowała KPRP w informacji.

Podpisany przez prezydenta dokument ustanawia też jednorazowy tryb wyboru w 2023 r. rektora Akademii Wymiaru Sprawiedliwości przez ministra sprawiedliwości.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia. Wyjątkiem są przepisy o wsparciu przygotowania Igrzysk Europejskich, które wejdą w życie dzień po ogłoszeniu oraz wchodzące 1 września 2023 r. zmiany nazwy szkoły wyższej na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości i zasad działania jej Senatu. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ akub/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera