Rośliny doniczkowe usuwają rakotwórcze toksyny z powietrza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rosnące w pomieszczeniach rośliny doniczkowe mogą skutecznie usuwać z powietrza toksyczne opary benzyny – informuje pismo „Reports and Proceedings”.

Większość ludzi spędza około 90 proc. czasu w pomieszczeniach - w domu, szkole czy miejscu pracy, dlatego ważna jest jakość dostępnego tam powietrza. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zła jakość powietrza w pomieszczeniach odpowiada za 6,7 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie.

Badanie zostało przeprowadzone przez Frasera Torpy'ego, profesora University of Technology w Sydney (UTS) we współpracy z australijską firmą Ambius, zajmującą się rozwiązaniami dotyczącymi wykorzystania roślin w pomieszczeniach (plantscaping).

Jak wykazały pomiary, przygotowana przez firmę Ambius mała zielona ściana, zawierająca mieszankę roślin domowych, bardzo skutecznie usuwała rakotwórcze zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniu. Aż 97 proc. najbardziej toksycznych związków (na przykład wchodzący w skład benzyny rakotwórczy benzen) zostało usuniętych z otaczającego powietrza w zaledwie osiem godzin.

"Wiemy, że powietrze w pomieszczeniach jest często znacznie bardziej zanieczyszczone, niż na zewnątrz, co z kolei wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. To wspaniała wiadomość, że coś tak prostego, jak posiadanie roślin w pomieszczeniu, może mieć ogromne znaczenie" — powiedział dyrektor generalny firmy Ambius, Johan Hodgson.

Już wcześniejsze prace sugerowały, że rośliny w pomieszczeniach mogą usuwać szeroki zakres zanieczyszczeń powietrza, jednak po raz pierwszy zbadano zdolność roślin do usuwania oparów benzyny, które są globalnie jednym z najczęściej występujących zanieczyszczeń w budynkach.

Zarówno budynki biurowe, jak i mieszkalne, często łączą się bezpośrednio z garażami - przez drzwi albo szyby wind - co umożliwia przenikanie oparów benzyny do obszarów roboczych i mieszkalnych. Szkodliwe związki przedostają się do pomieszczeń również z pobliskich dróg i autostrad.

Wdychanie oparów benzyny może drażnić drogi oddechowe, powodować bóle głowy i nudności, a przy długotrwałym narażeniu - zwiększa ryzyko nowotworów, astmy i innych chorób przewlekłych, co prowadzi do skrócenia oczekiwanej długości życia.

Prof. Torpy zaznaczył, że jeśli chodzi o usuwanie benzyny z powietrza - wyniki badań, oparte na pomiarach w zamkniętej komorze, znacznie przekroczyły oczekiwania.

"Rośliny nie tylko mogą usunąć większość zanieczyszczeń z powietrza w ciągu kilku godzin, ale także najskuteczniej usuwają z powietrza najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia związane z benzyną, na przykład znany z rakotwórczości benzen jest usuwany szybciej, niż mniej szkodliwe substancje, jak alkohole" – podkreślił profesor.

"Odkryliśmy również, że im bardziej skoncentrowane są toksyny w powietrzu, tym szybciej i skuteczniej usuwają je rośliny, co pokazuje, że rośliny dostosowują się do warunków, w których rosną" – podkreślił prof. Torpy.

"Najważniejsze jest to, że najlepszym, najbardziej opłacalnym i najbardziej zrównoważonym sposobem zwalczania szkodliwych zanieczyszczeń powietrza w miejscu pracy i domu jest wprowadzenie roślin" – zaznaczył Johan Hodgson.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ocieplenie klimatu zmienia obroty Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera