Nowa kamera może zrewolucjonizować recykling tworzyw sztucznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Duńscy naukowcy pracują nad stworzeniem kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki której będzie można określać skład chemiczny odpadów z tworzyw sztucznych. Ma to pomóc w skutecznym recyklingu.

Dzięki dużemu grantowi duńscy naukowcy rozpoczęli projekt mający na celu opracowanie unikalnej technologii kamer, która znacznie ułatwi recykling tworzyw sztucznych. Celem jest opracowanie kamery hiperspektralnej o zakresie widmowym od ok. 400 nm do 1900 nm oraz rozdzielczości zaledwie 2 nm.

Tworzywa sztuczne są trudne do recyklingu, ponieważ jest to mieszanka wielu rodzajów polimerów o różnym składzie chemicznym, a także wielu dodatków. Celem nowego projektu jest rozdzielczość spektralna i zasięg wystarczająco wysoki, aby kamera mogła wykryć niepożądane środki zmniejszające palność i pigmenty w plastiku, które mogą być zakazane lub szkodliwe, tak aby można je usunąć przed recyklingiem.

„Ważne jest, abyśmy rozdzielali tworzywa sztuczne na tak czyste frakcje, jak to tylko możliwe, jeśli chcemy zwiększyć tempo recyklingu. Z tego powodu naszym celem jest skuteczne rozpoznawanie tworzyw sztucznych za pomocą tej technologii. Mamy nadzieję, że w ten sposób usprawnimy i zwiększymy recykling odpadów z tworzyw sztucznych, a tym samym zmniejszymy potrzebę wytwarzania nowych tworzyw sztucznych” – powiedział szef działu badań i rozwoju w Newtec Engineering A/S Bjarke Jørgensen.

Recykling tworzyw sztucznych to od wielu lat poważny problem. Według badań opublikowanych w 2017 r. tylko 9 proc. z 8,3 miliarda ton odpadów z tworzyw sztucznych (wyprodukowanych od lat pięćdziesiątych XX w.) zostało ponownie wykorzystanych. Kolejne 12 proc. zostało przekształconych w energię poprzez spalanie. Pozostałe 79 proc. znajduje się na wysypiskach.

„Będziemy opracowywać unikalny typ kamery hiperspektralnej o dużej rozdzielczości. Wykorzystując przestrzenno-spektralną analizę sygnałów, którą opracowujemy w oparciu o sztuczną inteligencję, planujemy przesuwać dalej granicę wykrywania dodatków w odpadach z tworzyw sztucznych” – powiedział profesor Wydziału Inżynierii Biologicznej i Chemicznej Uniwersytetu w Aarhus, Mogens Hinge. (PAP)

Tomasz Szczerbicki

szt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ONZ: ok. 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r.; 9 mln nie było leczonych

  • Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

    Łazik Curiosity odkrył na Marsie niezwykłe siarkowe skały

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera