Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
29.05.2023 aktualizacja 29.05.2023

Hanna Fabczak i Kinga Szydłowska z nagrodą im. Jana Dembowskiego za popularyzację nauki

Fot. U. Kaczorowska Fot. U. Kaczorowska

Dr hab. Hanna Fabczak i dr Kinga Szydłowska odebrały w piątek nagrodę im. Jana Dembowskiego za popularyzację nauki. Nagrodę przyznał Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie.

„To nagroda dla osób, które mają wyjątkowe osiągnięcia na polu popularyzacji. Hanna Fabczak była przez wiele lat prezeską Fundacji Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych. Natomiast Kinga Szydłowska jest szefową zespołu popularyzującego naukę w Instytucie Nenckiego” – powiedziała PAP prof. Agnieszka Dobrzyń, dyrektorka Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Fundacja Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych działa na polu popularyzacji nauki od 2011 r. Znana jest przede wszystkim z dwóch inicjatyw: „Tygodnia mózgu” i projektu Art and Science realizowanego wspólnie z Instytutem Sztuk Pięknych z Rzeszowa.

Kinga Szydłowska w Instytucie Nenckiego zaangażowana jest w przygotowywanie imprez związanych z popularyzacją nauki, ale jej podstawową pracą jest praca naukowa w Pracowni Epileptogenezy.

„Ściśle współpracujemy z Fundacją Nenckiego. Jesteśmy obecni na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, Festiwalu Nauki, prowadzimy warsztaty dla młodzieży z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Pomagamy też nauczycielom biologii – organizujemy dla nich sympozjum w pierwszą sobotę grudnia. Organizujemy lekcje i wykłady dla szkół podstawowych i liceów. Zawsze mamy bardzo wielu chętnych. Nasza sala wykładowa, która mieści 200 osób zawsze jest wypełniona po brzegi, a nasz kanał – Nencki EduTube miał w zeszłym roku 300 tys. godzin obejrzanych wykładów ” – powiedziała PAP Kinga Szydłowska.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023