Dwa 500-letnie wraki wzbogacą wiedzę o historii Jedwabnego Szlaku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Odnalezienie dwóch wraków statków na dnie Morza Południowochińskiego otwiera nowy rozdział w historii chińskiej archeologii podwodnej - ogłosiła chińska agencja informacyjna Xinhua.

Zatopione statki zostały odkryte na głębokości około 1500 m. W jednym z wraków odnaleziono porcelanę - ponad 100 tys. sztuk, pochodzących z czasów cesarza Zhengde (1506-1521) z dynastii Ming (1368-1644). W drugim natrafiono na liczne kłody drewna. Badacze uznali, że ładunek z tego statku miał dopłynąć do Chin. Datowanie wskazuje, że rejs odbywał się w czasach cesarza Hongzhi (1488-1505), również z dynastii Ming.

Wraki są położone dość blisko siebie - dzieli je odległość ok. 10 mil morskich. Każdy ze statków płynął w innym kierunku - podano na konferencji podsumowującej odkrycia, dokonane w październiku 2022.

Jak poinformowała gazeta "The Guardian" w artykule na temat odkryć, dokładna lokalizacja statków nie została ujawniona.

"Oba statki są względnie dobrze zachowane - wraz ze sporą liczbą zabytkowych artefaktów, które naprowadzają na właściwy wiek znaleziska" - powiedział Yan Yalin, szef departamentu archeologii w chińskiej narodowej agencji dziedzictwa kulturowego (NCHA).

Jak uznali naukowcy, odkrycie może wzbogacić wiedzę o historii Jedwabnego Szlaku - dawnej drogi handlowej, łączącej Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Szlak, o długości ok. 12 tys. km, był wykorzystywany przez blisko dwa tysiące lat, od III w. p.n.e. do XVII w. n.e.

Na najbliższy rok zaplanowano dalsze badanie wraków.

Określenie "Jedwabny Szlak" powstało dopiero w XIX w. Termin ten, a dokładnie "Seidenstrasse" (niem. "droga jedwabna"), został po raz pierwszy użyty przez niemieckiego podróżnika i geografa Ferdinanda von Richthofena w 1877 r. Jedwab nie był jednak jedynym, ani nawet głównym towarem transportowanym tym szlakiem. (PAP)

Film z podwodnych badań można zobaczyć tutaj

Magdalena Barcz

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera