Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
16.05.2023 aktualizacja 16.05.2023

FNP rozstrzygnęła konkurs dla młodych naukowców; trafi do nich ponad 3 mln zł

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad 3 mln zł trafi do 100 laureatów konkursu START organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz 31 - podała w poniedziałek FNP. Laureaci programu otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego.

Stu nagrodzonych w tym roku badaczy wybrano z grona 660 kandydatów. Stypendyści są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego.

Jak podała FNP, wśród nagrodzonych w tym roku, najwięcej badaczy reprezentuje nauki biologiczne i medyczne – 28 stypendiów. Na czele rankingu instytucji, z których pochodzi największa liczba laureatów uplasował się ponownie Uniwersytet Warszawski (14 stypendystów), na drugim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska (11 stypendystów) a na trzecim Politechnika Wrocławska (8 stypendystów).

Laureaci programu otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Od 2009 r. FNP przyznaje również w programie START wyróżnienia kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Stypendia tych osób zostaną podwyższone do kwoty 38 tys. zł.

W ramach programu START przyznawane jest też Stypendium im. Barbary Skargi. Otrzymuje je osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Tegoroczną laureatką jest dr inż. Zuzanna Miodońska z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechnika Śląska w Gliwicach.

Od roku 2015 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w programie START przyznaje wyróżnienie im. prof. Adama Sobiczewskiego. Otrzymuje je laureat prowadzący badania naukowe w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bądź astronomii. Głównym kryterium wyróżnienia jest wyjątkowo wysoka jakość dorobku naukowego kandydata. W tym roku otrzymał je dr Jan Kwapisz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W tej edycji konkursu po raz drugi przyznano stypendium z wyróżnieniem im. prof. Wacława Szybalskiego, które otrzymać może wybitny młody naukowiec prowadzący badania w dziedzinach nauki uprawianych przez fundatora, czyli biotechnologii, genetyce lub biologii molekularnej. Stypendium otrzymała Izabela Stupka z nCage Therapeutics sp. z o.o.

Stypendia w tegorocznym konkursie będą sfinansowane zarówno z budżetu FNP, jak i ze środków przekazanych przez partnera programu – Fundację PZU, a także przez prywatnych darczyńców i z wpłat 1,5 proc. podatku dochodowego.

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2023 r. włącznie FNP nagrodziła 3 400 osób i przyznała 4 036 stypendiów (w latach 2002-2015 istniała możliwość otrzymania stypendium START dwukrotnie) w łącznej wysokości ponad 93,5 mln zł.

Stypendia START są wyróżnieniem dla młodych naukowców rozpoczynających karierę naukową, ale już wykazujących się znaczącymi osiągnięciami badawczymi. O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 roku życia lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia. Dorobek kandydatów – udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych – jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024