Przeciwciała mogą chronić przed artretyzmem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wiadomo, jak przeszczepione od zdrowego dawcy przeciwciała hamują kluczowy etap reumatoidalnego zapalenia stawów. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii tej i innych chorób autoimmunologicznych.

W powstawaniu wyniszczającej choroby, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów, a także innych chorób autoimmunologicznych kluczową rolę odgrywają pewne przeciwciała - immunoglobuliny G (IgG). Kiedy jednak te same przeciwciała pobrane z osocza krwi zdrowych dawców poda się dożylnie pacjentowi, wykazują one działanie przeciwzapalne i pozytywnie wpływają na układ odpornościowy.

Do tej pory przyczyna tego zjawiska była w dużej mierze słabo rozumiana.

Interdyscyplinarny zespół badaczy z Uniwersytetu Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (FAU) oraz innych ośrodków odkrył mechanizm, dzięki któremu przeciwciała te działają w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyniki badań wskazują, że cząsteczki te są w stanie hamować kluczową dla reumatoidalnego zapalenia stawów degenerację tkanki kostnej i chrzęstnej w stawach.

"Degeneracja kości wywołana reakcją zapalną prowadzi do poważnych uszkodzeń stawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów" - wyjaśnia prof. Falk Nimmerjahn, autor pracy opublikowanej w piśmie „Immunity”. "Wyniki tego badania pokazują po raz pierwszy, jak na poziomie molekularnym przeciwciała hamują ten proces" – podkreśla.

Badaczy najbardziej zaskoczyło to, że centralną rolę odgrywają w tej ochronie receptory zwykle związane z walką z patogenami, takimi jak bakterie i grzyby. W eksperymentach na myszach, gdy tych receptorów brakowało, przeciwciała nie były w stanie chronić przed stanem zapalnym i utratą kości.

Odkrycie, zdaniem naukowców, może mieć podstawowe znaczenie dla powstania nowych terapii, nie tylko reumatoidalnego zapalenia stawów, ale także innych chorób autoimmunologicznych.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera