Uczelnie i instytucje

Opole/Politechnika z rekordową ilością cytowań na świecie

 06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik

W ubiegłym roku na całym świecie naukowcy z Politechniki Opolskiej byli cytowani 14,5 tysiąca razy. - To wieloletni rekord i potwierdzenie jakości badań prowadzonych na naszej uczelni - powiedział PAP prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Według ostatnich danych na podstawie bazy Web of Science Core Collection, w 2022 roku naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani w publikacjach na całym świecie 14,5 tysiąca razy. Dla porównania, w 2021 było to około 11 tysięcy razy, a w 2020 - 6,7 tysięcy razy.

"Oczywiście kolejny rekord w liczbie cytowań naszych naukowców to wielka satysfakcja i powód do dumy. Te liczby to przede wszystkim jasny sygnał ze świata, że publikacje prowadzonych przez nas badań są widoczne i potrzebne, takie dane stawiają nas w czołówce uczelni i to nie tylko Polski" - uważa prof. dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Z analizy bazy Web of Science Core Collection wynika, że najczęściej cytowano naukowców Politechniki Opolskiej z dyscyplin: inżynieria mechaniczna (43 autorów, 8028 cytowań), inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (34 autorów, 1617 cytowań) oraz automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne (59 autorów, 1426 cytowań). Zdaniem naukowca, to już kolejne potwierdzenie rosnącej pozycji uczelni.

"W zeszłym roku Politechnika Opolska osiągnęła historyczny wynik w ocenie ewaluacyjnej. Cztery nasze dyscypliny naukowe: inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomia i finanse uzyskały kategorię A. Pozostałe dyscypliny otrzymały kategorię B+, która także potwierdza wysoką jakość naukową. Dodatkowo, po raz pierwszy Politechnika Opolska została zakwalifikowana do największego, ogólnoświatowego rankingu THE World University Rankings obejmującego ponad 100 krajów. Warto podkreślić także fakt, że w klasyfikacji polskich uczelni Politechnika Opolska zajęła 9. miejsce na 32 ośrodki naukowe" - wylicza prof. Królczyk.(PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera